Štefánikovi sa na Bradle poklonili tisícky ľudí: 100 rokov od smrti výnimočného slovenského vlastenca
K Mohyle M. R. Štefánika na Bradle sa na Celonárodnej spomienkovej slávnosti 100. výročia jeho tragického skonu prišli v sobotu 4. mája 2019 pokloniť tisícky ľudí z celého Slovenska. Medzi nimi aj vojnoví veteráni, najvyšší ústavní predstavitelia – prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini, predseda parlamentu Andrej Danko spolu so skupinou poslancov NR SR. Ministerku armád Francúzskej republiky Florence Parly sprevádzali ministri obrany SR a ČR Peter Gajdoš a Lubomir Metnak. Spomienkový veniec položili aj veľvyslanci Talianska a Ruskej federácie.
Všetci rečníci sa obracali k Štefánikovmu odkazu, hovorili o jeho všestrannosti, pričom však podčiarkovali politický a diplomatický rozmer jeho práce. Ministerka Parly pripomenula, že Štefánik bol aj francúzskym občanom, vyzdvihla jeho lásku k slobode, vojenské zásluhy, ale aj vzťah k vede a umeniu. „Vzdávame úctu výnimočnému človeku, ktorý spečatil krásne francúzsko-slovenské priateľstvo,“ povedala Parly.
A. Kiska: Kto nepriloží ruku, lepšie Slovensko si možno ani nezaslúži
Prezident Kiska v príhovore, ako uvádza portál denníka PRAVDA – pravda.sk, pretransformoval Štefánikov výrok „tí, ktorí si myslia, že slobodu pre nich vybojujú iní, si ju ani nezaslúžia“, keď povedal, že „tí, ktorí chcú lepšie Slovensko a nechcú priložiť ruku k dielu, si ho možno nezaslúžia“. Štefánik podľa Kisku ostane medzi Slovákmi vždy zapísaný ako oddaný vlastenec. Ako doplnil, svoje vlastenectvo dokázal skĺbiť so službou pre kľúčových spojencov. Poukázal na to, že sa stretol aj s mnohými významnými politickými osobnosťami. „Mal mimoriadne široký rozhľad. Vynikol ako vedec, astronóm, meteorológ, odborník bezdrôtovej telegrafie či cestovateľ,“ dodal Kiska.
A. Danko: Vyzval na návrat slušnosti a úcty
Predseda parlamentu Danko hovoril o sebeckosti, keď zabúdame na našich velikánov a kritizoval neúctu k tradíciám našich predkov. Podľa neho by Štefánika mrzela súčasná spoločenská klíma. „Žil prácou a svoje zdravie a nakoniec aj svoj život obetoval službe pre svoj ľud,“ povedal Danko s tým, že vyzval na návrat slušnosti a úctu do spoločnosti.
P. Pellegrini: Slovensko naliehavo potrebuje inšpirácie Štefánikom
Slovensko naliehavo potrebuje inšpirácie Milanom Rastislavom Štefánikom. Malo by hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. "Potrebujeme Štefánikovo odhodlanie pracovať pre Slovensko aj napriek tomu, že nás možno osud zavial na úplne iné cesty,” povedal na Bradle predseda vlády SR Peter Pellegrini.
Štefánik je podľa premiéra inšpiratívny pre slovenskú budúcnosť svojou vôľou. Na jeho bojoch s podlomeným zdravím a opakujúcimi sa neúspechmi považuje za najdôležitejšie, že ich nikdy nevzdal. "Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôľa víťazila nad slabosťami," zdôraznil Pellegrini, ktorý pripomenul Štefánikovo motto "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!".
Napriek pestrému životu, vedeckým, vojenským a iným aktivitám Štefánik podľa premiéra nikdy nezabudol na Slovensko. "Nepýtal sa, čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech národa,” poznamenal Pellegrini s tým, že Štefánik vybojoval svoj boj napriek tomu, že ho začínal v období, keď sa jeho neskorší výsledok zdal byť vzhľadom na medzinárodné pomery nepredstaviteľný. "Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy, mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná."
Poukázal na to, že Štefánikova láska k národu sa skĺbila s rozumom a úctou k faktom. Vďaka tomu vedel, že na vymanenie sa spod uhorskej nadvlády je potrebná spoločná cesta s českým národom, ako aj to, že Slovensko sa musí usilovať hľadať vo svete silných a demokratických spojencov a spolupracovať s nimi na udržaní mieru a pokojného života.
Pellegrini vyjadril názor, že inšpirácie Štefánikom Slovensko naliehavo potrebuje. "Nehľadať dokonalosť, ktorá neexistuje, ale hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. Pretože mnohé z nich, ktoré neraz kvôli krátkodobým sporom nevidíme, začínajú byť mimoriadne naliehavé,” zdôraznil predseda vlády, podľa ktorého potrebujeme aj pochopenie pre to, že miesto Slovenska je v Európe a nikde inde. "Malá, no mimoriadne šikovná krajina sa musí rozvíjať v rámci spoločenstva, s ktorým zdieľa rovnaké hodnoty. Sebavedomo a s rozumom,”uzavrel.
Predstavitelia samosprávy zapálili na Mohyle štyri vatry a slávnostnú spomienku ukončil prelet vojenských vrtuľníkov a zoskok parašutistov z Talianska, Francúzska, Čiech a Slovenska s vlajkami so Štefánikom a pripomienkou 100. výročia.
ZDROJ: teraz.sk/ pravda.sk