Svet naruby Stanislava E. Jančárika je viac ako „iba“ príbehy Slovákov hľadajúcich nový domov v zámorí

Kanadská základina pre umenie a divadlo v Toronte spolu s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) slávnostne uviedli uprostred mája na knižný trh knihu poviedok zo života slovenského emigranta Stanislava E. Jančárika s veľavravným titulom Svet naruby. Krst knihy bol rámcovaný bezprostrednou atmosférou ľudskej žičlivosti s účasťou viacerých významných osobností slovenského spoločensko-politického, vedecko-technického a kultúrno-literárneho života v sídle Spolku architektov Slovenska v Bratislave v prítomnosti autora príbehovej publikácie Stanislava E. Jančárika, reverenda Dušana Tótha z Kanady, predsedu ÚSŽZ Milana Vetráka a vydavateľa Jána Faklu.

"pohlad

Ľahké čítanie o ťažkom živote a údele ľudí, preniknuvších onoho času za pomyselný horizont slovenských snáh v prostredí, ktoré vykresávalo charaktery na platforme odhodlania, húževnatosti, ale aj emotívneho sebauvedomovania sa v slovenskom cítení a vnímania sveta, hoci na tisíce kilometrov a míľ vzdialenom od prostredia Turca – aj tak možno nazvať sugestívny a zároveň noblesný spôsob, akým sa slovom, chytajúcim za dušu, martinský rodák Stanislav E. Jančárik prihovára čitateľovi. Aby bez flirtujúceho podkladania sa do priazne, tak príznačnej črte nejedného, hocijako dobre mieneného počinu súčasnej slovenskej príbehovej literatúry, snoval slovo za slovom, akcentujúcim váhu i ľahkosť, vážnosť i rozmar, jedinečnosť okamihov minulosti so zovšeobecňujúcimi poryvmi dneška. Dojem, ktorý sa pri čítaní vytvára, aby zrejúc riadok za riadkom vpísaval sa do pamäti.

"vetrak

S úvodným slovom vystúpil predseda ÚSŽZ Milan Vetrák, ktorý vzdal hold literárnemu počinu Stanislava E. Jančárika.

Kontrasty i splynutia. Bez pátosu, s jadrom nevšedných postrehov bez nároku na mentorské poúčanie. A tak nepochybne aj preto plavnosť a vznešenosť obrazov, osviežujúci vánok výpovedí a myšlienok, pravda v čírosti jej zmyslu, priamočiara múdrosť poznania a prirodzenosť bez nostalgie, ktoré neohlodal ani prienik storočí. Ich jednotiacim leitmotívom sa aj preto akoby znenazdajky stalo obliznutie ukazováka po každom prečítanom dvojliste, aby sa vo víre čitateľskej vášne tlmil pocit, že čas do knižného úplnku, smerujúci k resumé, sa nezadržateľne približuje v tempe tanga.

"Jancarik

Autor knihy Svet naruby Stanislav E. Jančárik.

Autentické príbehy slovenského povojnového emigranta Stanislava E. Jančárika zachytávajú historické okamihy, nevšedné udalosti a osudové stretnutia Slovákov hľadajúcich svoj nový domov v ďalekej Argentíne a Kanade. Autor s časovým odstupom i sebaironickým nadhľadom preciťuje, pútavo a výstižne opisuje rôzne životné situácie, ktoré veľmi pripomínajú tie naše súčasné. Kniha je poviedkovou mozaikou exilových peripetií, zážitkov a vnútorného rozpoloženia našinca pretĺkajúceho sa svetom, ktorý sa niekedy javí akoby bol celý postavený na hlavu.

"celkovy

Pohľad do zaplnenej Jurkovičovej siene v budove Spolku architektov Slovenska počas slávnostného programu uvedenia knihy.

Nepochybne sa po publikácii oplatí siahnuť, najmä ak už aj samotná noticka Svet naruby avizuje, že „ľahké čítanie ťažkých životných skúseností obohatí i pobaví každého“… Napokon, všetci, ktorí boli na krste knihy účastní, sa nechali unášať živým, pútavým a z duše prirodzeným slovom, z osviežujúceho ponárania sa a znovunadýchnutia sa v riadkoch knihy, ktoré v podaní herca Františka Kovára, spisovateľa Tomáša Janovica a evanjelického kazateľa Dušana Tótha umocnili v úryvkoch atmosféru podvečera.

"Kovar"

"Janovic"

"Dušan

Sprostredkované príbehy v čítaní osobností slovenskej kultúry pôsobivo spríjemnili krst knihy. Postupne opreli svoj zrak do riadkov František Kovár, Tomáš Janovic a Dušan Tóth.

Spoločenský i odborne inšpiratívny rozmer mala už popoludňajšia kultúrno-vedecká dišputa, ktorá bola súčasťou dňa v rámci prezentácie knihy Stanislava E. Jančárika Svet naruby – diskusné stretnutie pri téme Slovenskí architekti vo svete. Predchádzalo samotnému krstu knihy a v jeho rámci Spolok architektov Slovenska informoval o málo známych slovenských osobnostiach architektúry dlhodobo pôsobiacich v zahraničí. V rámci stretnutia Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí uviedol program Z OTCA NA SYNA – osobné rozprávanie Stanislava Jančárika jr. o práci architekta v Argentíne, ktorého priamym pokračovaním bola bezprostredná beseda s účastníkmi podujatia.

"Brtka"

Podmanivé tóny akordeonistu Janka Brtku zo Starej Pazovy chytili za srdce i dušu…

"Vetrak

Predseda ÚSŽZ Milan Vetrák v spoločnosti Františka Kovára a Tomáša Janovica.

"autogramiáda"

Stanislav E. Jančárik počas autogramiády s krajankou Nadjou Hammarbergovou, žijúcou vo Švédsku…

"Jancarik

…a v pocitovej harmónii s manželkou počas návštevy knižnice Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.