Úspešní slovenskí podnikatelia na RSI: Srbsko, Chorvátsko, Zambia
V rozhlasovom cykle „Slováci vo svete“ v programe okruhu Radio Slovakia International tentoraz Ingrid Slaninková predstavuje štyroch úspešných Slovákov, ktorí sa upísali podnikaniu. Spracúvajú potraviny, vyrábajú topánky, navrhujú módu… Avšak nielen vyrábajú, ale aj pomáhajú. Poďme teda v rozhovoroch a reportážnych skratkách postupne do Srbska a Chorvátska, ale dokonca aj do africkej Zambie.
Bez cukru a vody
Zdravé a ekologické, vyrábané bez cukru a vody – také sú výrobky firmy Zdravo zameranej na spracovanie ovocia a zeleniny. Pred desiatimi rokmi ju v srbskej Selenči založil Juraj Bocka, ktorý dovtedy úspešne podnikal v stavebníctve. Vojvodina – severná časť Srbska – známa kvalitnou a úrodnou pôdou poskytuje tamojším Slovákom dobré podmienky pre poľnohospodárstvo. V slovenských dedinách nenájdete rodinu, v ktorej by nekvasili kapustu či uhorky a z dopestovaného ovocia nerobili kompóty, či lekváre. Ovocie a zeleninu podľa starých tradičných receptúr spracúvajú aj vo firme Juraja Bocku – svoju ponuku obohatil aj o zeleninové a ovocné šťavy. Okrem továrne na spracovanie výrobkov a veľkej mraziarenskej haly je súčasťou jeho podniku aj ovocný sad s rozlohou 54 ha. A čo všetko tvorí sortiment firmy?
Obuv z Kovačice
Zo Selenče sa presúvame do mestečka Kovačica. To je síce vo svete známe najmä insitným umením, my však navštívime továreň na výrobu luxusnej pánskej obuvi. Jej riaditeľom je Mišo Petráš, ktorý pochádza už zo siedmej generácie Slovákov, ktorí sa narodili vo Vojvodine. Jeho predkovia prišli z Gemera v roku 1806. Ako ostatní, aj oni sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom. Mišo Petráš si však zvolil inú cestu. Dnes šéfuje UKUS-u – fabrike na výrobu luxusnej pánskej obuvi a obuvi na každodenné nosenie.
„Made in Croatia“
Zo Srbska sa presúvame do Chorvátska – v Osijeku žije Katica Rajkovič. Jej predkovia sem prišli z okolia Trenčína, aby klčovali lesy a menili ich na úrodné polia. Jej otec sa však vybral inou cestou – pred 62 rokmi položil základy pletiarenskej výroby. Dnes je firma Davor úspešnou rodinnou firmou a výrobky so značkou „Made in Croatia“ nosia muži, ženy a deti nielen v Európe, ale aj v zámorí. Odevy zhotovené z kvalitnej vlny z Talianska, Francúzska, ale aj Egypta sú zaujímavé aj motívmi – Katicu Rajkovič totiž v poslednom období motivujú archeologické vykopávky dokumentujúce život v starom Ríme. A to oceňujú aj návštevníci veľkých módnych veľtrhov.
Pomáhala v Zambii
Úspešní podnikatelia aj pomáhajú. Patrí k nim módna návrhárka Beáta Rajská (na titulnej fotografii), temperamentná Slovenka z Liptovského Mikuláša, v súčasnosti žijúca v Prahe. Jej butik navštevujú mnohé známe tváre z českého finančného sveta i šoubiznisu. Pred časom ju požiadala o pomoc česká charitatívna organizácia, ktorá má v Afrike učňovskú školu. Ona, samozrejme, súhlasila – avšak nepomohla finančne, ale v rámci hesla: Darované peniaze sa minú, nauč ľudí to, čím sa uživia sami. A tak Beáta Rajská vycestovala do africkej Zambie, kde učila šiť päť žien a dvoch mužov.
Vo svete žije veľa šikovných Slovákov. Ak ich poznáte, napíšte nám o nich a staňte sa tak spolutvorcami nášho vysielania o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Informácie aj o krajanských podujatiach či aktivitách posielajte na: ingrid.slaninkova@rozhlas.sk