Úspešní slovenskí podnikatelia na RSI: Srbsko, Chorvátsko, Zambia

V rozhlasovom cykle „Slováci vo svete“ v programe okruhu Radio Slovakia International tentoraz Ingrid Slaninková  predstavuje štyroch úspešných Slovákov, ktorí sa upísali podnikaniu. Spracúvajú potraviny, vyrábajú topánky, navrhujú  módu… Avšak nielen vyrábajú, ale aj pomáhajú. Poďme teda v rozhovoroch a reportážnych skratkách postupne do Srbska a Chorvátska, ale dokonca aj do africkej Zambie.

Bez cukru a vody

Zdravé a ekologické, vyrábané bez cukru a vody  – také sú výrobky  firmy Zdravo zameranej na spracovanie ovocia a zeleniny. Pred desiatimi  rokmi ju v srbskej Selenči založil Juraj Bocka, ktorý  dovtedy úspešne podnikal v stavebníctve. Vojvodina – severná časť  Srbska – známa kvalitnou a úrodnou pôdou  poskytuje  tamojším Slovákom dobré podmienky pre poľnohospodárstvo. V slovenských dedinách  nenájdete rodinu, v ktorej by nekvasili kapustu či uhorky  a  z dopestovaného  ovocia  nerobili kompóty, či lekváre. Ovocie a zeleninu podľa starých tradičných receptúr spracúvajú aj vo firme Juraja Bocku – svoju ponuku obohatil aj o zeleninové a ovocné šťavy. Okrem továrne na spracovanie výrobkov a  veľkej mraziarenskej haly je súčasťou  jeho podniku aj ovocný sad s rozlohou 54 ha.  A čo všetko  tvorí sortiment firmy?

Stiahnuť audio súbor

 

Obuv z Kovačice

Zo Selenče sa presúvame do mestečka Kovačica. To je síce  vo svete známe najmä insitným umením, my však navštívime továreň na výrobu   luxusnej pánskej obuvi.  Jej  riaditeľom je  Mišo Petráš, ktorý  pochádza  už zo siedmej generácie Slovákov, ktorí sa narodili vo Vojvodine. Jeho predkovia prišli z Gemera v roku 1806.  Ako ostatní, aj oni sa zaoberali najmä  poľnohospodárstvom.  Mišo Petráš si  však zvolil inú cestu. Dnes šéfuje  UKUS-u – fabrike  na výrobu  luxusnej pánskej obuvi a obuvi na každodenné nosenie. 

Stiahnuť audio súbor

 

„Made in Croatia“

Zo Srbska sa presúvame do Chorvátska – v Osijeku žije Katica Rajkovič. Jej predkovia  sem prišli z okolia Trenčína, aby klčovali lesy a menili ich na úrodné polia. Jej otec sa však vybral inou cestou – pred 62 rokmi položil základy pletiarenskej výroby. Dnes je firma Davor úspešnou rodinnou firmou a  výrobky so značkou  „Made in Croatia“ nosia muži, ženy a deti nielen v Európe, ale aj v zámorí. Odevy zhotovené z kvalitnej vlny z Talianska, Francúzska, ale aj Egypta sú  zaujímavé aj motívmi – Katicu Rajkovič totiž v poslednom  období motivujú archeologické vykopávky dokumentujúce život v starom Ríme. A to oceňujú  aj návštevníci veľkých módnych veľtrhov.  

Stiahnuť audio súbor

 

Pomáhala v Zambii

Úspešní podnikatelia aj pomáhajú. Patrí k nim módna návrhárka Beáta Rajská (na titulnej fotografii),  temperamentná Slovenka z Liptovského Mikuláša, v súčasnosti žijúca  v Prahe. Jej butik navštevujú mnohé známe tváre z českého finančného sveta i šoubiznisu. Pred časom ju požiadala o pomoc česká  charitatívna organizácia, ktorá má v Afrike učňovskú školu. Ona, samozrejme, súhlasila – avšak nepomohla finančne, ale v rámci hesla:  Darované peniaze sa minú, nauč  ľudí to, čím sa uživia sami. A tak  Beáta Rajská vycestovala  do africkej Zambie, kde učila šiť päť žien a dvoch mužov. 

Stiahnuť audio súbor

 

Vo svete  žije veľa  šikovných Slovákov. Ak ich poznáte, napíšte nám o nich  a staňte sa tak spolutvorcami nášho vysielania  o Slovákoch  žijúcich v zahraničí.  Informácie  aj o krajanských  podujatiach či aktivitách   posielajte na:  ingrid.slaninkova@rozhlas.sk