ÚSŽZ sa prebojoval medzi špičku úradov štátnej správy na sociálnych sieťach
Obľúbenosť Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) na sociálnych sieťach neustále narastá a tento týždeň už presiahla hranicu 1 500 fanúšikov, čo ho katapultovalo medzi špičku úradných facebookovských stránok v rámci slovenskej štátnej správy a dokonca aj medzi ďalšími vládnymi agentúrami, či občianskymi združeniami.
Hoci sociálne siete sú vo svete fenoménom už niekoľko rokov, ÚSŽZ rozbehol aktivity v tejto oblasti až vďaka novému ambicióznemu tímu ľudí na úrade pod vedením jeho predsedu M. Vetráka. Od marca 2011 má ÚSŽZ okrem internetovej stránky aj svoj vlastný profil na sociálnej sieti Facebook (www.facebook.com/uszzsk). Táto celosvetovo mimoriadne úspešná networkingová platforma dáva ÚSŽZ ďalšiu možnosť ako nezapadnúť do stereotypu štátnej správy a byť so Slovákmi žijúcimi v zahraničí v čo najužšom kontakte.
ÚSŽZ na Facebooku denne zverejňuje tlačové správy, informácie o legislatívnych zmenách, zaujímavých weboch, správy o aktivitách krajanov, pozvánky, monitoring slovenských médií, či články z tlačených vydaní časopisov. Okrem toho prináša krajanom aj fotografie naživo z akcií, na ktorých sa práve zúčastňujú zamestnanci ÚSŽZ, ako aj blogy a komentáre Slovákov z celého sveta. V súčasnosti sú to vstupy priameho účastníka regaty „Global Ocean Race“ Marca Nanniniho – Slováka žijúceho v zahraničí.
„Aktivity ÚSŽZ na dynamickej sociálnej sieti sú pre úrad nielen formou vlastnej propagácie, ale tiež prínosom v podobe spätnej väzby zo strany krajanov“ – hovorí administrátorka profilu ÚSŽZ na sociálnych sieťach Lívia Orenčáková. Medzi najnavštevovanejšie komunity úradnej Facebook stránky patria Slováci zo Srbska, Argentíny, Rumunska, Írska, Veľkej Británie, Spojených štátov amerických, ale aj z ďalekej Austrálie. Navyše týmto ÚSŽZ sleduje aj svoj strednodobý cieľ, ktorým je lepšie spoznávanie sa jednotlivých komunít Slovákov žijúcich po celom svete. ÚSŽZ prepojením svojej internetovej stránky s Facebookom, ale aj Flickrom dosiahol v krajanskom prostredí multiplikačný efekt. Chcel by ho znásobiť prepojením týchto informačných platforiem s novým centrálnym krajanským portálom. ÚSŽZ plánuje portál spustiť od Nového roka v spolupráci so Slovákmi žijúcimi v zahraničí po celom svete.
V porovnaní s inými ministerstvami a agentúrami, ktoré zabezpečujú výkon starostlivosti štátu o našich krajanov v zahraničí, je ÚSŽZ s počtom 1520 fanúšikov na sieti Facebook najlepší. K 31.10.2011 malo Ministerstvo kultúry SR 265 fanúšikov, Ministerstvo zahraničných vecí SR 516 fanúšikov a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 464 fanúšikov. Matica Slovenská má na Facebooku 965 fanúšikov. Agenda ďalších ministerstiev nie je tak výrazne zameraná na Slovákov žijúcich v zahraničí. ÚSŽZ tento týždeň dokonca v počte fanúšikov predbehol aj Slovenskú agentúru pre cestovný ruch (SACR), ktorá je na Facebooku už dlhší čas, pričom SACR atakovala hranicu 1 500 fanúšikov. V úplnom závese zaostali občianske združenia, ktorých jedinou náplňou sú aktivity vo vzťahu k našim krajanom, napr. Svetové združenie Slovákov v zahraničí má niečo pod 1 000 fanúšikov.
ÚSŽZ dúfa, že týmito svojimi aktivitami na sociálnych sieťach bude inšpiráciou aj pre ďalšie orgány štátnej správy v ich snahe byť bližšie verejnosti.