V novohradskej Banke sa stretnú Slováci z Maďarska na najprestížnejšej prehliadke autochtónnej folkloristiky Slovače pod pravým brehom Dunaja

Dobrej a rokmi osvedčenej tradícii slovenskej folkloristiky v Maďarsku nič neuberie na odhodlaní, ambícii vydať zo seba to najlepšie v speve, tanci a kumšte ovládnuť hudobné nástroje v strhujúcich kompozíciách a choreografiách ani nepríjemná pandémia koronavírusu COVID-19, pliaga, ktorá sa nám na každom kroku pohľadom cez rúška snaží zobrať úsmevy, optimizmus, radosť zo života. Kdeže! Organizátori zo Zväzu Slovákov v Maďarsku a Slovenskej samosprávy Novohradskej župy sa bez mihnutia oka rozhodli, prirodzene, aj s bezpečnostnými opatreniami v záujme ochrany zdravia všetkých účastníkov aj hostí, predsa len zorganizovať 24. Celoštátny folklórny festival Slovákov v Maďarsku a 54. Novohradské národnostné stretnutie. Obe podujatia sa uskutočnia v sobotu 29. augusta 2020 v čarovnom prírodnom prostredí vôkol jazierka v obci Banka (Bánk).

Slováci žijúci v Maďarsku sa vzhľadom na bezpečnostné opatrenia síce zídu v menšom počte, ako v minulých rokoch, keď sa v tejto obci na severe Maďarska rozhostili na sviatku folkloristiky a sprievodných podujatiach zakaždým v niekoľkotisícových počtoch. Veď bývalo zvykom, keď na pódiu  prezentovalo svoj kumšt aj viac ako 700 účinkujúcich, vyše 25 súborov, sólistov a muzikantov. Tentoraz bude program i jeho rámec síce skromnejší, podstatným ale je, že tradícia a niť lásky Slovače v Maďarsku k tradíciám ich hrdých predkov sa nepretrhne, neochabne. Naopak,  najmä  v sobotu,  v hlavnom programe (podrobne v prílohe), si návštevníci podujatia do sýtosti vychutnajú folkloristické "odkazy a dedičné vzácnosti", ktoré sa zachovali, aby ich nové generácie slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku s patričnou úctou  a zajedno aj pýchou rozvíjali a s láskou zveľaďovali. Prirodzene, aj so slovenskými piesňami a vravou na javisku i v obci Banka počas celého víkendu.

Akože sa vyjadrila predsedníčka Zväzu Slovákov v Maďarsku Ruženka Egyedová Baráneková svojho času počas jubilejného 20. ročníka Celoštátneho folklórneho festivalu Slovákov v Maďarsku v Banke?  "Banka je medzi Slovákmi v Maďarsku pojem. Pred 50 rokmi sa to začalo Novohradským národnostným stretnutím, ktoré je v podstate najstarším slovenským podujatím v Maďarsku. Keďže tu vždy bolo veľmi veľa ľudí, a bola to taká stretávka všetkých Slovákov, tak Zväz Slovákov v Maďarsku sa pred 20 rokmi rozhodol, že tu bude celoštátny festival Slovákov a ujalo sa to. Jednoducho je to teraz folklórny sviatok  všetkých Slovákov v Maďarsku!"

Ku cti našim Slovákom v Maďarsku slúži to, že organizátori sa napriek sťaženým objektívnym podmienkam rozhodli zorganizovať prehliadku toho "naj", čo Slovač v krajine nášho južného suseda  uchováva v autentickej folkloristike po svojich predkoch, aj v tomto mimoriadne vypätom ľútom roku. A za to im patrí ohromná vďaka i obdiv!

ĽUDO POMICHAL