Valerián Stražovec: Portréty úspešných Slovákov vo svete

Je veľa významných Slovákov, ktorí svojimi životnými príbehmi a osudmi „vyhnancov z vlasti“ potvrdili činmi, podnikateľským dielom či umeleckou tvorivosťou životaschopnosť silných individualít z nášho národa, ktorí, ocitnuvší sa v nie najľahšom údele emigrantov, pevne uchopili novú výzvu i šancu do svojich rúk. Jedným z nich je aj scénograf  Valerián „Ady“ Stražovec, rodák zo Zlatých Moraviec. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) odvysiela v nedeľu 7. apríla na Dvojke o 20.50 h v cykle Portréty úspešných Slovákov vo svete dokumentárny film o významnom krajanovi, ktorý patrí medzi špičku tvorcov televíznych, filmových a iných produkcií v Kanade i v Hollywoode.

Valerián Stražovec, ktorý v roku 1968 emigroval do Kanady, kde sa 1. júla tohto roku chystá osláviť svoje osemdesiatiny, bol v 50. rokoch minulého storočia spoluzakladateľom Československej televízie v Bratislave a neskôr scénografického inštitútu pri CBC. Za svoju prácu na Muppets bol trikrát nominovaný a získal dve Emmy Awards. Valerián Stražovec, ako uvádza portál RTVS v noticke k tomuto dokumentu vo svojej programovej ponuke, „je veľký umelec, citlivý a nadaný človek, ktorý sa vždy priznával ku slovenskej vlasti.“

Myšlienka dokumentu, ktorý vznikol vďaka Slovákom žijúcim v kanadskom Toronte, sa rodila v tvorivom a umeleckom podhubí Kanadskej základiny pre umenie a divadlo, v ktorom roky pôsobí a programový rukopis Torontského Slovenského Divadla  určuje manželská dvojica Valérie a Dušana Tóthovcov. Evanjelický kňaz Dušan Tóth, rodák z Modry, rovnako niekdajší emigrant po auguste 1968, je v krajanskom zámorí dobre známy svojimi mnohorakými aktivitami tak na poli spoločensko-kultúrnom, ako aj duchovnom a napokon i politickom. Veď ihneď v novembri 1989 patril niekdajší predseda Svetového kongresu Slovákov k prvým krajanom, ktorí sprítomnili svoj postoj k východoeurópskym spoločenským zmenám priamo na Námestí SNP v Bratislave. Z ďalšej permanentnej komunikácie Dušana Tótha so Slovenskom vzišlo viacero pozoruhodných kultúrnych projektov, prostredníctvom ktorých nielenže sa darí Slovákom v Kanade utužovať ich obrodené slovenské povedomie, ale aj šíriť dobré meno Slovenska v ich domovskej krajine, Kanade.

Dokument  o Valerianovi Stražovcovi, ktorý v nedeľu 7. apríla 2013 odvysiela Rozhlas a televízia Slovenska o 20.50 h na Dvojke, patrí k umelecko-publicistickým  prezentáciám Slovákov a Slovenska v Kanade, vzniknuvším aj vďaka finančnej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V kontexte jeho uvedenia – premiéry vo verejnoprávnom RTVS vyznieva aj ako sľubne sa rozvíjajúca spolupráca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, krajanských komunít, spolkov a kultúrnych združení Slovákov v zahraničí a RTVS.

O Valeriánovi  Stražovcovi  písal z médií na Slovensku naposledy denník Pravda. V auguste 2012 priniesol publicista Vladimír Jancura s V. Stražovcom rozsiahle interview s titulom Lietanie je pre umelca vynikajúca terapia. Zo spomínaného rozhovoru vám približujeme záverečnú faktografiu o živote a tvorbe Valeriána Stražovca.

Kto je Valerián „Ady“ Stražovec

  • Svetoznámy televízny a filmový výtvarník. Po skončení štúdia scénografie u prof. Ladislava Vychodila pôsobil od roku 1957 v Českos­lovenskej televízii, štúdio Bratislava, ako hlavný architekt a scénicky výtvarník až do roku 1968.
  • Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy odišiel aj s rodinou do Kanady, kde sa uplatnil ako scénograf v tamojšej verejnoprávnej televízii CBC (Canadian Broadcasting Corporation).
  • Doma, v Kanade a USA navrhol a vypracoval návrhy pre viac ako 50 divadelných hier, vyše 2 000 televíznych inscenácií a 43 filmových diel. Medzi najúspešnejšie patria tie, ktoré vytvoril pre spoločnosti CBC, ABC a Walt Disney Pictures.
  • Viaceré z jeho diel získali medzinárodné ceny, je držiteľom dvoch cien Emmy a ďalšie jeho scénické návrhy boli trikrát nominované na túto prestížnu televíznu cenu.
  • Založil a dlho viedol medzinárodný Inštitút scénografie – Institut of Scenografy v Toronte, ktorý sa významne podieľa na výchove televíznych a filmových tvorcov.
  • Je ženatý, manželka Magda pôsobila na Slovensku ako stredoškolská profesorka, v Kanade sa postupne vypracovala na obchodnú manažérku.
  • Mali spolu dvoch synov. Mladší Juraj (George) bol počítačový analytik a programátor, nečakane zomrel pred dvanástimi rokmi. Starší Martin je viceprezidentom jednej veľkej reklamnej agentúry v Toronte.

 

Foto: archív V. S., Yuri Dojc

 

Viac informácií o Valeriánovi Stražovcovi:

 

www.kultura.pravda.sk

 

www.osobnosti.sk

 

www.slovenskezahranicie.sk

 

www.youtube.com