Vláda SR schválila Koncepciu štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2016-2020
Vláda Slovenskej republiky na svojej 181. schôdzi v stredu 21. októbra 2015 prerokovala a schválila Koncepciu štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na obdobie rokov 2016-2020, ktorú na rokovanie predkladal Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
V súlade so Zákonom 474/2005 Z. z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí a o zmene a doplnení niektorých zákonov predložil na rokovanie vlády SR predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Koncepciu štátnej politiky Slovenskej republiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na roky 2016-2020. Koncepcia je vyjadrením trvalého záväzku štátu vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorý vyplýva z čl. 7a, hlavy I. Ústavy Slovenskej republiky, ďalej Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky z r. 1999 a Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky a jej príslušných uznesení, platných bilaterálnych dohôd a dokumentov relevantných medzinárodných organizácii týkajúcich sa problematiky národnostných menšín.
V záujme dosiahnutia optimálneho medzirezortného prístupu a implementácie koncepcie zriadil úrad medzirezortnú pracovnú komisiu doplnenú priebežnou spoluprácou so zástupcami cirkví, samosprávnych krajov a krajanských organizácií.
Koncepcia deklaruje štátnopolitický záväzok o príbuzenskú menšinu v zahraničí a v kontexte historického vývoja, charakterizuje súčasný stav slovenských národnostných menšín v strednej a východnej Európe a krajanských komunít v západnej Európe a zámorí. Zohľadňuje aktuálne spoločensko-politické zmeny a s nimi súvisiace migračné procesy, definuje zásady, ciele a úlohy štátnej politiky starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj zahraničnopolitické záujmy a ciele Slovenskej republiky v krajanskej oblasti. Definuje cieľové skupiny krajanov na základe odlišnosti ich potrieb a záujmov, ako aj prognózy ďalšieho vývoja.
Uchovanie a rozvoj hodnôt, jazykovej a národnej identity, generačný prenos spoločného kultúrneho dedičstva koncepcia nechápe ako jednostranný akt štátnej starostlivosti, ale ako spoločné úsilie a aktivity, ktoré posilňujú význam a zodpovednosť aj krajanských spolkov, organizácií a osobností.
Materiál v zákonom stanovených oblastiach určuje úlohy, ciele a priority tvorby a výkonu štátnej politiky v legislatívnej, kultúrno-spoločenskej, výchovno-vzdelávacej, vedecko-výskumnej, mediálnej a informačnej oblasti, ako aj vo sfére duchovného života vrátane vzájomnej komunikácie a obojstranne prospešnej spolupráce. Priebeh a úspešnosť plnenia zámerov koncepcie závisí aj od politicko-spoločenských podmienok, právneho systému a ekonomických zákonov štátu, v ktorom naši krajania žijú.
Koncepciu predložil predseda ÚSŽZ Ján Varšo na rokovanie vlády SR po úspešnom medzirezortnom pripomienkovom konaní.
KONCEPCIA – VLASTNÝ MATERIÁL