Zatiaľ má ilúzie, ako ‚vyrobiť‘ lepšie Slovensko

Mala 15 rokov, keď si vzala do hlavy, že za vzdelaním sa oplatí putovať za hranice Slovenska. Hoci aj do Thajska. "Tá destinácia ma lákala, chcela som vidieť niečo úplne nové," hovorí dnes 23-ročná Jana Trnovská o tom, prečo prestúpila zo súkromného bilingválneho gymnázia v Bratislave na britskú medzinárodnú školu v Bangkoku, kde aj zmaturovala. Rodičia boli najskôr proti.  O jej príbehu napísala redaktorka Daniela Balážová v denníku PRAVDA.

 „Že, či som sa zbláznila. Ale postupne som ich presvedčila, že je to kvalitná škola, má reputáciu, jej absolventi študujú na vynikajúcich školách po celom svete. Vyžadovalo si to veľa prehovárania,“ spomína.

Teraz študuje na prestížnej vysokej škole University College London odbor medzinárodná verejná správa, v septembri ju čakajú záverečné skúšky. Na rozdiel od mnohých mladých, ktorí odchádzajú za lepším vzdelávaním do cudziny, sa však chystá späť na Slovensko. Jana Trnovská je totiž jednou z troch slovenských študentov na špičkových univerzitách vo svete, ktorí vlani získali vládne štipendium. Zároveň sa však zaviazala, že po vyštudovaní odpracuje tri roky v štátnej správe.

Po magisterskej skúške by mala Jana nastúpiť na analytický odbor ministerstva vnútra. Záväzok pracovať tri roky v štátnej správe pre ňu nie je nutné zlo. Po rokoch v cudzine sa chce vrátiť domov. „Môžem povedať, že čím dlhšie som preč, tým viac a viac oceňujem Slovensko. Nie preto, že by som mala v zahraničí zlé skúsenosti, skôr naopak. Ale keď hovorím Slovensko, myslím tým aj mentalitu ľudí, rôzne maličkosti, ktoré si človek uvedomí, až keď je preč,“ hovorí Jana.

 

Na titulnej fotografii:

Jana Trnovská, ktorá získala vládne štipendium, po bakalárskych promóciách na King´s College London. Teraz študuje na prestížnej UCL.

Autor: ARCHÍV J. T.

 

CELÝ ČLÁNOK ČÍTAJTE

NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/351525-zatial-ma-iluzie-ako-vyrobit-lepsie-slovensko/