Zážitok na 47. FSP v Detve umocnil aj program Krajanskej nedele
Na slávnostiach uviedli celkom 11 scénických a 25 sprievodných podujatí a výstav. Do programu sa zapojilo 28 folklórnych súborov a ich ľudových hudieb, šesť folklórnych skupín, štyri ženské spevácke skupiny, vyše 100 sólistov a majstrov tradičných ľudových remesiel, 14 ľudových hudieb, spolu viac ako 1300 účinkujúcich zo Slovenska a z ôsmich krajín Európy a Ameriky.
Aj keď bola v piatok večer pre nepriaznivé počasie zrušená časť hlavného programu, v sobotu a nedeľu na slávnostiach všetko pokračovalo podľa scenára. Príťažlivé boli oba sobotné bloky – popoludňajší i večerný. Popoludní na hlavnej scéne, ale aj v areáli amfiteátra, dominovali najmä dediny, ktoré predstavili nielen svoj folklór, ale aj tradičnú kuchyňu. Večer bol venovaný cifrovaniu v rôznych podobách. Otvoril ho jubilujúci folklórny súbor Hriňovčan a Ľudová hudba Jána Hrončeka temperamentným vrchárskym folklórom. Strhujúci bol záver večera, počas ktorého v programe „Cifrovanuo“ jeho protagonisti predviedli, že cifrovať sa dá v hudbe, speve, tanci i rozprávaní. To všetko sa nezaobišlo bez vycifrovaných a vyparádených dievok a mládencov oblečených do krojov.
Krajanská nedeľa, ktorá predchádzala záverečnému galaprogramu, bola v tomto roku venovaná spomienke na dlhoročného spolupracovníka krajanských programov a folklórnych súborov Slovákov žijúcich v zahraničí Jaroslava Ševčíka.Tento rok sa v Detve predstavili folklórne súbory krajanov z ôsmich štátov, spolu 214 účinkujúcich. V Krajanskej nedeli, na ktorej organizátorsky participuje každoročne aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, sa pod režisérskou taktovkou Martina Urbana postupne prezentovali tancom, hudbou a spevom FS Limbora z Českej republiky, FS Sálašan z rumunského Nadlaku, FS Tatran Slovak Dancers z USA, Ľudová hudba Svrčkovci z maďarského Šalgótarjánu, FS Nádeje francúzskeho Paríža, FS Ľudovíta Štúra z chorvátskeho Iloku, FS Ostroha z írskeho Dublinu a FS Jednota zo srbských Hložian.
Počas úprimného stretnutia s krajanmi, ktorí vystupovali v programe Krajanskej nedele, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí IgorFurdík spoločne s ďalšími pracovníkmi ÚSŽZ poďakoval umeleckým vedúcim folklórnych súborov za ich prejavený záujem, talent i emócie, ktorými zahŕňajú dedičstvo ľudovej kultúry ich predkov ako žriedlo poznania svojej vlastnej minulosti, jej duchovných, kultúrnych a tvorivých posolstiev. V úprimnej debate im pripomenul, že Slovenská republika bude v rámci svojich finančných možností v radoch našich krajanov, rozvíjajúcich svoje aktivity v oblasti zachovávania tradícií a ľudovej kultúry, aj naďalej pomáhať, pretože folkloristika, tanec a hudba vo svojich neverbálnych prejavoch sú neoddeliteľnou a najprirodzenejšou súčasťou nášho národného povedomia ako aj inšpiratívnym stimulom slovenskosti pre všetkých našich krajanov vo svete. Na stretnutí s krajanmi z folklórnych súborov počas 47. FSP v Detve odovzdal Igor Furdík viacerým jednotlivcom Ďakovné listy predsedu ÚSŽZ. V rámci festivalu sa I. Furdík zúčastnil na viacerých spoločenských sprievodných akciách vrátane prijatia primátorom Detvy Jánom Šufliarským na pôde mestského úradu.
Bodkou za 47. FSP bol po prezentácii FS Slovákov žijúcich v zahraničí v programe Krajanskej nedele záverečný galaprogram s názvom Keby rôčky stáli…