Zuzana Čaputová sa ujala funkcie prezidentky SR. Po inaugurácii jej listom blahoprial Ján Varšo, predseda ÚSŽZ

Advokátka Zuzana Čaputová sa v sobotu 15. júna 2019 oficiálne stala novou prezidentkou Slovenskej republiky. Inaugurácia historicky prvej prezidentky sa uskutočnila počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR v budove Slovenskej filharmónie, známej ako Reduta. Sľub zložila do rúk predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Medzi pozvanými hosťami boli poslanci parlamentu, europoslanci, členovia vlády, veľvyslanci a ďalší hostia politického a spoločenského života, ako aj rodinní príslušníci a blízki a spolupracovníci zvolenej prezidentky. Na inaugurácii prezidentky SR sa zúčastnil aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý Zuzane Čaputovej poprial  veľa úspechov pri výkone prezidentského mandátu v mene svojom, ako aj v mene našich krajanov. (List Jána Varša prezidentke SR Zuzane Čaputovej uvádzame v plnom znení v prílohe.)

Slávnostná schôdza NR SR pri príležitosti zloženia sľubu prezidentky sa začala o 11.45 h a trvala do 12.30 h. Za účasti poslancov Národnej rady SR, členov vlády, poslancov Európskeho parlamentu za SR, veľvyslancov a ďalších významných hostí politického a spoločenského života Zuzana Čaputová zložila sľub. Ten je predpísaný Ústavou SR a znie nasledovne: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony. Sľubujem,“ povedala počas inaugurácie Z. Čaputová.

Po slávnostnej schôdzi NR SR nová prezidentka SR uskutočnila prehliadku Ozbrojených síl SR, peší presun na ekumenickú bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a prevzatie Prezidentského paláca. Súčasťou programu inauguračného dňa bol aj slávnostný obed pre seniorov. Podvečer Zuzana Čaputová položila veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony v Devíne. Následne položila kyticu aj na hrob prvého prezidenta SR Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Inauguračný deň novej prezidentky SR ukončila slávnostná recepcia v budove Slovenskej filharmónie.

 

ČÍTAJTE INAUGURAČNÝ PREJAV

Z. ČAPUTOVEJ V PLNOM ZNENÍ

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/515901-prihovor-prezidentky-zuzany-caputovej/

 

Inauguračný prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej dal veľký dôraz na nádej, ľudskú dôstojnosť, otvorenosť, empatiu a kritický komentár, ktorý bolo treba počuť. Pre TASR to uviedla sociologička Zora Bútorová. V prejave Zuzany Čaputovej zazneli podľa Bútorovej kritické komentáre k dnešnej situácii, ktoré bolo treba počuť. "Či už ide o korupciu, alebo ďalšie veci, ktoré ležia našim ľuďom na Slovensku veľmi na srdci, a keby to tam nebolo odznelo, tak by to nebolo v poriadku," uviedla Bútorová. 
Sociologička kvituje, že sa prezidentka zmienila aj o občianskej spoločnosti a jej prínose pre fungovanie Slovenska. To je podľa nej tón, ktorý nie je pre každého prijateľný. "Niektorí politici to vnímajú ako tú časť spoločnosti, ktorú by najradšej videli zatlačenú do kúta, takže to som si tiež cenila. Na prvé vypočutie bol ten prejav veľmi adekvátny," spresnila. Podľa Bútorovej bude mať Čaputová vo funkcii prezidentky kultivačný účinok a očakáva od nej pridanú hodnotu "do civilizačnej debaty, ktorá presahuje našu krajinu""Má hodnoty, ktoré úplne zapadajú do toho, čo potrebuje slovenská spoločnosť," dodala.

Nový hovorca prezidentky Martin Strižinec pre RTVS uviedol, že Zuzana Čaputová v utorok 18. júna prijme v Prezidentskom paláci premiéra P. Pellegriniho a predsedu parlamentu A. Danka. Vo štvrtok pôjde Z. Čaputová na návštevu Česka. Budúci týždeň navštívi aj Brusel.

 

Profil prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996. Počas štúdia i po jeho skončení pracovala na Mestskom úrade v Pezinku, najskôr ako asistentka na právnom oddelení a neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.

V rokoch 1998 až 1999 absolvovala vzdelávací cyklus Všeobecný manažment – Manažment zmeny a v roku 1999 tréning ARK, s. r. o. – Mediácia, akreditovaný Ministerstvom školstva SR. Bola tiež členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW. Od roku 1998 začala pôsobiť v treťom sektore. Pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. Od roku 2001 začala spolupracovať so združením Via Iuris, od roku 2010 ako advokátka.

Via Iuris je občianske združenie, ktoré pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. V rámci tejto spolupráce sa Čaputová venovala téme "Verejná kontrola verejnej moci", téme "Zodpovednosť verejných činiteľov", a tiež účasti verejnosti na rozhodovaní o veľkých investičných zámeroch.

Výrazne sa angažovala v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov 20. storočia. Informácia o zámere vybudovať novú skládku vedľa starej a v blízkosti centra Pezinka, sa objavila v roku 1999. Len v prvej etape mala mať skládka plochu jedenásť a pol futbalových ihrísk a hĺbku, ktorá sa rovnala štvorposchodovému domu. Najintenzívnejšie obdobie prišlo od roku 2007 počas integrovaného povoľovania skládky a v roku 2008, keď sa konalo najviac verejných protestov. V roku 2013 Najvyšší súd SR zrušil povolenie na skládku. V roku 2016 jej udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, nazývanú aj Nobelova cena za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií. V septembri 2017 oznámila odchod z tímu Via Iuris a pokračovanie v advokátskej praxi, v rámci ktorej sa naďalej venovala environmentálnym témam.

Právnička a občianska aktivistka Zuzana Čaputová kandidovala na post prezidentky Slovenskej republiky za mimoparlamentnú stranu Progresívne Slovensko. V prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali 16. marca 2019, sa umiestnila na prvom mieste so ziskom 40,57 percenta hlasov (870 415 hlasov). Oficiálnou víťazkou druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnilo 30. marca 2019, sa stala Zuzana Čaputová so ziskom 58,4 percenta hlasov. Svoj hlas jej odovzdalo 1 056 582 voličov.

 

ZDROJ: TASR/ teraz.sk