Zuzana Gombošová: Materiály budúcnosti? Možno aj koža z baktérií

V zozname futuristických trendov, ktoré sa o slovo prihlásia v aktuálnom roku, a ktorý každoročne zverejňuje reklamná agentúra JWT, sa objavil aj krátky článok s titulkom, ktorý by sa dal preložiť ako Baktériový módny štýl. Zaujal nielen titulkom, ale aj obsahom, pretože sa v ňom spomínala mladá slovenská textilná dizajnérka Zuzana Gombošová. V rozhovore pre denník PRAVDA, autorom ktorého je redaktor MILAN ČUPKA, hovorí nielen o svojom projekte Invisible Resources, pri ktorom z bakteriálnej celulózy "vypestovala” čosi ako koženú rukavicu, ale aj o súčasnosti a budúcnosti sveta módy.

V Londýne ste pred časom doštudovali odbor zvaný Material Futures, teda budúcnosť materiálov. Vy ste textilná dizajnérka, ale názov odboru znie širokospektrálne. V čom spočíva jeho štúdium?

Je pravda, že odbor sa pôvodne volal Textile Futures, postupne sa však vyvinul do sféry, ktorá sa vás nesnaží nijako limitovať. Takže spolu so mnou ho študujú aj architekti, vedci, študenti umeleckých odborov, nových médií. Ten pôvod v textile súvisí s tým, že ako textilní dizajnéri máme blízky vzťah k materiálu, keďže možno viac ako pri iných odboroch prísne definuje, čo napokon vyrobíme. A Material Futures kladie dôraz práve na dôležitosť materiálu v celom dizajnovom procese. Napokon, je to akýsi vstupný bod pri celom dizajnovaní výrobku, od ktorého závisí, čo navrhnete, ako, aké vlastnosti to bude mať, aký životný cyklus…

Na prvé počutie to znie trochu abstraktne.

Predstavte si to tak, že riešime rôzne zadania, konkrétne problémy. Ako keď elektrotechnik dostane za úlohu znížiť spotrebu varnej kanvice. Zamýšľa sa nad energiami, ale povedzme aj nad trvalou udržateľnosťou a podobne. No a my riešime takéto zadania, ale zameriavame sa na materiál. Nie je to teda len o dizajne, často spolupracujeme s inými odbormi. V poslednom období je napríklad trendom kombinácia dizajnu s technológiami, s vedou.

To je aj prípad vášho záverečného projektu v škole – Invisible Resources. Ako sa textilná dizajnérka začne zaujímať o mikrobiológiu?

Raz som kdesi narazila na vedecké články o tom, ako sa v budúcnosti môže zmeniť spôsob výroby – vďaka materiálom, ktoré akoby samy vyrastú. Tak som sa o tento výskum začala zaujímať viac, dosť ma to nadchlo, a tak som problematiku neskôr konzultovala s dvoma mikrobiológmi a začala pracovať na vlastnom projekte.

Materiál, o ktorom hovoríte, je takzvaná bakteriálna celulóza. Čo si pod tým možno predstaviť?

Základom je určitá zmes mikroorganizmov, ktoré rastú vďaka pridávaniu dusíka, karbohydrátov a kyselín. Problémom je, že je to živý organizmus, ktorý sa vyvíja sám a ťažko sa jeho rast kontroluje. Cieľom môjho projektu bolo zistiť, akú mieru kontroly môžete mať nad rastom živého materiálu.

A rozhodli ste sa to demonštrovať na rukavici, ktorá by sama vyrástla na modeli ruky.

Keď to takto poviete, znie to celkom banálne. Že skrátka materiál obrastie formu ruky, no je to naozaj zložitý proces, ktorý sa ťažko kontroluje. Ja som sa snažila vyvinúť prístroj, ktorý by to bol schopný. Celý ten proces mi trochu pripomínal výstup z 3D tlačiarne, a tak som si zvolila podobný prístup. V praxi to vyzeralo naozaj tak, že v laboratórnych podmienkach za sklom sa veľmi pomaly otáčal model ruky, ktorú postupne mikroorganizmy obrástli a vytvorili na nej akúsi rukavicu.

No dobre, ale na modeli ste vlastne mali živý organizmus. Nebude tá rukavica ďalej rásť?

Keď mikroorganizmy prestanete "kŕmiť” počas rastu, tak odumrú. Materiál okrem toho odporúčam pred použitím vyvariť. Jednak, aby ste z neho vymyli octový zápach z "krmiva”, ale aj z hygienických príčin. Voda materiál neznehodnotí, baktérie pri tomto procese odumrú, takže máte hotovú rukavicu z materiálu, ktorý pripomína kožu.

V čom sa skutočnej koži podobá, v čom sa od nej odlišuje?

Nie je až taký pevný ako skutočná koža. Nemá jej pach, po vyvarení má… nazvala by som to antickou vôňou, jednoducho, akoby ste voňali papier alebo drevo. Na pohmat je ten materiál veľmi podobný koži, je priedušný, ale dá sa naimpregnovať, aby nenasiakol vodou.

Prečo ste si pre projekt zvolili práve rukavicu?

Uvažovala som o rôznych produktoch. Pred niekoľkými rokmi jedna dizajnérka vyrobila z tohto materiálu napríklad čosi ako koženú bundu. Rukavica bola zaujímavá preto, že v praxi je relatívne náročná na výrobu, okrem toho materiál ako koža vyvoláva u časti ľudí odpor – sú milovníci zvierat, čo odmietajú nosiť kožené výrobky. Rukavica mi teda slúžila ako ilustrácia určitého procesu, ukážka alternatívy k tradičnej výrobe rukavíc zo zaužívaného materiálu.

Je to len experiment, alebo sa o váš výskum zaujímajú aj nejaké firmy?

Zatiaľ je to len ukážka alternatívy, keďže v súčasnosti výrobná cena takto vyrasteného materiálu nemôže konkurovať cene kože či iných tradičných materiálov. Pri bakteriálnej celulóze sa však investujú peniaze do iných projektov, napríklad medicínskych.

Aké využitie má materiál v medicíne?

Bakteriálna celulóza sa dá používať v suchom stave, čo robím napríklad ja. Ale jej uplatnenie je aj v mokrom stave. Experimentuje sa s jeho využívaním pri nahrádzaní ciev v tele, kde môže slúžiť ako určitá forma, ktorú obrastú nové bunky do správneho tvaru. Keďže je to materiál biokompatibilný, telo ho neodmieta tak ako syntetické materiály používané pri tejto operácii. Ďalšie uplatnenie je pri liečení popálenín. Už teraz z neho vyrábajú telové masky, ktoré vraj dobre fungujú na utišovanie bolesti po popáleninách.

V medicínskom využití však zrejme mikroorganizmy vyrastú do iného typu materiálu ako pri vašej rukavici.

To je práve na tomto materiáli zaujímavé, a preto ho niektorí označujú aj za novú umelú hmotu. Aplikácia závisí od toho, do akej podoby či hrúbky ho necháte vyrásť. Hovorili sme o jeho najjemnejších podobách v medicíne, ja som mala hrubšiu podobu pri rukavici, ale môže dosahovať pomaly až vlastnosti laminátu, štruktúrovaného materiálu. Takže jeho uplatnenie je od medicíny až povedzme po výrobu nábytku.

 

KTO JE…

Zuzana Gombošová

dizajnérka 

  • narodila sa v roku 1988 v Michalov­ciach, študovala odevný a textilný dizajn v Liberci, Istanbule a magisterský odbor MA Textile Futures v Londýne, kde momentálne žije a pracuje na voľnej nohe 
  • vo svojej magisterskej práci navrhla a zostrojila stroj na kontrolu rastu biologických materiálov s podobným princípom, na akom pracuje 3D tlačiareň 
  • vystavovala na Londýnskom týždni dizajnu, Pražskom týždni dizajnu a ďalších miestach; za svoj projekt Invisible Resources bola nominovaná na NOVA Innovation Award v Londýne 

 

Na titulnej fotografii:

Zuzana Gombošová.

Foto: archív Zuzany Gombošovej

 

CELÝ ROZHOVOR SO ZUZANOU GOMBOŠOVOU

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/342113-materialy-buducnosti-mozno-aj-koza-z-bakterii/