Dramaturgia tohtoročnej Krajanskej nedele sa niesla v znamení oživenia spomienok na založenie podujatia a osobnosti ako sú Stanislav Dúžek, Svetozár Švehlák, Ondrej Demo a iní, ktorí Krajanskú nedeľu presne pred 50. rokmi začali budovať. Dosiahli sme to krátkymi videami, z ktorých sa obecenstvu prihovárali účastníci 1. ročníka Krajanskej nedele z Nadlaku, Bánku, Nového Sadu, Kovačice, New Yorku, ale aj osobnosti z oblasti folklorizmu zo Slovenska, ako sú Igor Kovačovič a Stanisalv Dúžek. Videá spestrili fotografie, ktoré nám poskytlo Krajanské múzeum Matice slovenskej v Martine. Následne vystúpenia súčasných krajanských kolektívov z Rumunska, Chorvátska, Maďarska, Srbska, Veľkej Británie, Česka, Švajčiarska a USA, nadväzovali na výpovede respondentov. Tak si napr. Andrea Fábriová z Nadlaku zaspievala baladu, ktorú vo videu spievala jej rodáčka a predchodkyňa Anna Doválová, SKOS Erdevík spolu s FS Sálašan, TS Komlóš, FS Šafárik a ženskými speváckymi skupinami z Chorvátska zasa uviedli spoločnú Dolnozemskú svadbu nadväzujúc na výpovede Márie Šuľanovej a Alžbety Ivaničovej z Bánku, ktoré si spomínali, ako na prvom ročníku Krajanskej nedele tancovali svadbu.

Nezabudli sme vyzdvihnúť ani významného akordeonistu Ondreja Maglovského, ktorý odohral viac ako tretinu všetkých programov Krajanskej nedele, či vynikajúcu speváčku Annu Hradsky z Californie, ktorá zaspievala dve dojímavé piesne s vysťahovaleckou tematikou. Na silné a stále pretrvávajúce puto so Slovenskom a svojimi rodinami prostredníctvom tanca a spevu poukázali aj FS Kolečko zo Švajčiarska a FS Morena z Londýna.

Azda najemotívnejší prvok celej dramaturgie bol úvod programu, kde vynikajúci violončelista Juraj Škoda spolu s afirmovaným spevákom Ivanom Slávikom a všetkými 230. účastníkmi programu spodobnili slová doc. PhDr. Michala Babiaka, CSc., ktoré silno zapôsobili nie len účastníkov, ale aj plný amfiteáter divákov:

„Som milióny Slovákov vo svete.

Som slovenský národ, ktorý nežije na Slovensku.

Som milióny tých ktorí sa vo svete stratili, ale ešte viacej tých, ktorí nezabudli odkiaľ prišli.

Som milióny tých, ktorí Slovensko každý deň nevidia, ale každú noc snívajú.

Som milióny tých, ktorí v dni bežné posvätne pracujú vo svete, ale vo chvíľach

sviatočných prichádzajú domov, na Slovensko.

Som milióny tých, ktorí vás, tento ľud na Slovensku, stále nesieme v srdci a vy

o tom možno ani neviete.“

Lyrickú stránku programu vyvážil známy herec Lukáš Latinák, tentokrát vo funkcii moderátora. Okrem toho, že uvádzal jednotlivé čísla zároveň priamo na scéne vyspovedal niekoľkých krajanov. Pýtal sa najmä na to, ako nás Slovákov vnímajú iné národy a v jeho štýle, samozrejme, nechýbalo ani niekoľko vtipov o Slovákoch vo svete, ktoré obecenstvo pobavili.

Z organizačnej stránky treba povedať, že náš tím sa snažil priniesť novú koncepciu Krajanskej nedele. V prvom rade sme si stanovili cieľ, aby krajania boli čím viac súčasťou celého festivalu a trávili čas priamo na festivale, či už ako súčasť sprievodných podujatí, alebo aj v rámci voľnočasových aktivít. Tak krajania boli prítomní počas otvorenia Krajanského dvora, vystupovali na jarmočnom javisku, na scéne Za potokom, pripravili etnologickú výstavu a interaktívne aktivity, ako sú Škola dolnozemských tancov a Oblečte sa do nášho kroja. Po dlhšom čase Slováci žijúci v zahraničí dostali priestor aj v rámci galakoncertu Sviatok na Detve, kde sa na základe výberu režiséra Igora Kovačoviča predstavila speváčka Anna Berédiová zo Selenče a SKC P. J. Šafárika z Nového Sadu.

V tomto roku sme sa snažili posilniť aj propagáciu všetkých podujatí, na ktorých sa krajania zúčastňovali. Okrem prezentácie na sociálnych sieťach sme pripravili aj bulletin Krajania na Detve, ktorý bude trvalou spomienkou a istým zdrojom dokumentácie podujatia.

Treba spomenúť, že takýto zámer a koncepcia podujatia by nebola možná bez podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Programovej rady FSP v Detve, ako aj celého realizačného tímu, ktorí si svoju prácu robil nie len vysoko profesionálne, ale aj s hlbokým citom a porozumením krajanskej problematiky. V neposlednom rade veľký obdiv a vďaka patrí všetkým zúčastneným kolektívom a jednotlivcom, ktorí sa na toto podujatie už dlhší čas svedomito pripravovali a snažili svoje komunity a krajiny reprezentovať v tom najlepšom svetle. Podľa môjho názoru, to sa im aj podarilo. Bolo mi cťou a veľkým potešením s nimi spolupracovať.

Autorka článku: Katarína Mosnáková Bagľašová

Fotografie: Ondrej Benka

49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa 49. Krajanská nedeľa