V sobotu 10. mája 2025 sa na nádvorí Slovenského domu v Iloku uskutočnila v poradí 29. detská prehliadka folklórnych súborov a skupín, ktoré zachovávajú piesne, tance, hry, zvyky a obyčaje Slovákov žijúcich v Chorvátsku.
Ústredným organizátorom troch celomenšinových podujatí na zachovanie slovenského kultúrneho dedičstva v Chorvátsku je strešná organizácia tamojších Slovákov – Zväz Slovákov v Chorvátsku. Ide o dve prehliadky slovenského folklóru – detskú a dospelú, a tiež o prehliadku slovenských ľudových piesní, ktorá každoročne prebieha pod názvom známej ľudovej piesne Keď sa ruža rozvíjala. Všetky tri podujatia majú putovný charakter a to znamená, že si ústredný organizátor každoročne určí tri z pätnástich sídiel miestnych organizácií Matice slovenskej, ktoré týmto spôsobom zároveň podporí v snahe zachovať a rozvíjať kultúrny života danej Slovákmi obývanej obce.
V roku 2025 organizácia troch najvýznamnejších hudobno-folklórnych podujatí Slovákov v Chorvátsku pripadla mestám a obciam: Ilok, Josipovac Punitovački a Radoš. Ako prvá v plnej kráse minulý víkend prebehla detská prehliadka v Iloku, ktorej sa zúčastnili deti z Matice slovenskej Ilok, Matice slovenskej Jurjevac, Matice slovenskej Josipovac, Matice slovenskej Markovec Našický, Matice slovenskej Rijeka, Matice slovenskej Medjurić, Matice slovenskej Lipovljani, Matice slovenskej Jelisavec, Matice slovenskej Míľovce, Matice slovenskej Soľany a Matice slovenskej Jakšić. Úvodom ich k vystúpeniu posmelili Mirko Vavra, predseda Zväzu Slovákov v Chorvátsku, Branka Baksová, predstaviteľka Slovákov v Rade pre národnostné menšiny Chorvátska, Milina Sklabinská z ÚSŽZ a Hana Kováčová, veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Chorvátsku, ktorá podujatie aj slávnostne otvorila. Rôznorodé vystúpenia mali spoločného menovateľa, ktorým sú slovenské ľudové piesne a snaha poukázať na tradičné formy odevu, hier, zvykov a obyčají, ktoré si zachovávajú Slováci v uvedených prostrediach. Každá jedna zúčastnená skupina prejavila svoj hlboký vzťah ku kultúre predkov, ktorí sa z územia Slovenska presídlili ešte pred dvomi storočiami.
Tieto jedinečné prejavy slovenskej kultúry z Chorvátska sú väčšinovým chorvátskym obyvateľstvom mimoriadne dobre prijímané, o čom svedčí aj pravidelná účasť chorvátskeho súboru na slovenských podujatiach a tiež aj účasť predstaviteľov mestskej správy. Tohto ročníka sa zúčastnili tanečníci Kultúrno-umeleckého spolku Julije Benešić z Iloka, ktorí predstavili chorvátske tance z tohto mestečka umiestneného v najvýchodnejšej časti Chorvátska.
Dvojhodinové podujatie sa hostitelia rozhodli ukončiť detskými hrami z Iloka, ktoré pod vedením Anny Miksádovej Šandorovej pripravili najmladší členovia Spolku Ľudovíta Štúra pri Matici slovenskej v Iloku. Nasledovali piesne v podaní školy tamburice, ktoré pripravil Ivan Šandor a záverom sa konala svojrázna škola tanca. V rámci nej, záverečná pieseň Tancuj, tancuj roztancovala nie len účastníkov na pódiu, ale aj mimo neho a na celom nádvorí slovenského domu v Iloku.
Spravujúci výbor Matice slovenskej Ilok, ktorý má 27 členov a na čele ktorého stojí Jarmilka Mudrochová, mohol len konštatovať, že podujatie splnilo svoj účel a že môže s hrdosťou odovzdať pomyselnú štafetu organizátorovi budúcoročného, jubilejného 30. ročníka.
Foto a text: Mgr.art. Milina Sklabinská PhD.