Sú chvíle, ktoré sa človeku navždy vryjú do pamäte a o ktorých ešte dlho premýšľa po tom, ako sa udejú. Práve také chvíle zažili účastníci 10. Krajanského dvora v rámci FSP v Detve, keď sa v sobotu 12. júla 2025 medzi nimi objavil ideový tvorca tohto podujatia a bývalý predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík. Sprevádzaný manželkou Danielou, ale aj synom Igorom a vnukom Igorom, pozorne sledoval každý jeden segment jemu veľmi dobre známeho dvora, zvítal sa s krajanmi zo všetkých strán a s radosťou prevzal ocenenie, ktoré mu na Jarmočnej scéne odovzdali predseda Programovej rady 58. Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve Roman Malatinec a prednostka mesta Detva Viera Trokšiar Bystrianska. Aj keď mu zdravotný stav nedovolil prihovoriť sa prítomným z Jarmočnej scény, všetci si v duchu spomínali na temperamentného lídra, vďaka ktorému v takom jedinečnom areáli aj dnes môžu prezentovať prvky tradičnej kultúry zahraničných Slovákov. Pozerali sa na osobnosť, pre ktorú krajanstvo a podpora Slovákov žijúcich v zahraničí nikdy nebolo iba agendou v rámci výkonu funkcie na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Naopak, Igor Furdík vždy vnímal Slovákov žijúcich v zahraničí ako svojich rodných a svoju funkciu ako poslanie robiť pre krajanov nadčasové veci. Práve preto neprekvapili slzami zarosené pohľady, objatia a dlho trvajúce potlesky, ktorými krajania vyjadrovali svoje poďakovanie za všetko, čo pre nich urobil. Jeho blízky vzťah ku krajanom a podpora ich úsilia zachovať si slovenskú identitu, ktorá je vzácnym fenoménom celoslovenskej kultúry, budú navždy korunované – okrem iného – aj dielom, ktoré vytvoril na Slávnostiach v Detve: Krajanským dvorom.

Po 10. ročníku možno konštatovať, že sa Krajanský dvor počas svojej existencie stal obľúbeným a vyhľadávaným sprievodným podujatím Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Na aktuálnom ročníku sa predstavili nasledovné tímy: Združenie žien Jánošíčanka, Spolok petrovských žien, Dom kultúry 3. októbra z Kovačice a rodina Stupavská z Kysáča zo Srbska, Slováci z Nadlaku a Adriana Fúriková z Bihora z Rumunska, Matica slovenská z Markovca Našického Chorvátska, Folklórny spolok Furmička z Čemera z Maďarska a  Krempašské gazdinky z Krempách z Poľska. Aj v tomto ročníku to rozvoniavalo vôňami a chuťami tradičných špecialít, ktoré si naši krajania aj dnes pripravujú vo svojich domovských krajinách, avšak typické sú pre tamojšie slovenské komunity. Neviem presne čomu pripísať jedinečnú atmosféru celého podujatia, možno dobrému počasiu, ktoré nám napriek predpovediam vynikajúco slúžilo, dobrej organizácii, dobrej súhre účastníkov či jedinečnému tradičnému prednesu slovenských piesní v podaní Ľudovej hudby zo Starej Pazovy Pazovskí kacúri, no na 10. Krajanskom dvore panovala mimoriadne dobrá atmosféra, súdržnosť a vzájomnosť. Slovom, 10. Krajanský dvor bol taký, aký si každý organizátor podujatia môže len priať. Všetky tri dni tu hudobníci a speváci od rána do večera spievali slovenské ľudové piesne a dvor navštívil, hádam, rekordný počet ľudí.

Osobitná a sviatočná nálada bola v nedeľu 13.7.2025, keď sa na dvore stretli už krojovaní účastníci programu doveDNA jubilujúceho 50. ročníka Krajanskej nedele. Program spoločne vytvorili TS Zelený veniec z Ečera z Maďarska, FS Cerovina z Čerpotoka z Rumunska, SKOS Detvan Vojlovica z Vojlovice, SKUS Fraňa Strapača z Markovca Našického z Chorvátska, VSĽPT Poľana z Brna z Českej republiky, FS Nádeje z Paríža z Francúzska, FS Ako doma z Bruselu z Belgicka a FS Vychodna Slovak Dancers z Toronta z Kanady pod taktovkou autorky námetu, scenára a réžie Kataríny Mosnákovej Bagľašovej. Program doveDNA, ktorý prepája všetkých zahraničných Slovákov od tých tradičných autochtónnych skupín po novodobé migrácie, ktorý spája minulosť so súčasnosťou a ktorý sa zameriava na to čo je všetkým zahraničným Slovákom spoločné – slovenskú identitu zožal potlesky plného hľadiska detvianskeho Amfiteátra. Zahraniční Slováci odoslali spoločný odkaz do sveta, že chrániť si to svoje vlastné, jedinečné a neopakovateľné má v súčasnom rýchlom a globalizovanom svete veľký význam a zahraniční Slováci, ktorí sú vyslancami slovenskej kultúry všade tam kde žijú vedia ako na to.

Mesto Detva je už 50 rokov dobrým hostiteľom Slovákov žijúcich v zahraničí, je to miesto, na ktoré sa Slováci zo sveta vždy tak radi vracajú a odnášajú si pri návratoch do domovských štátov spomienky na pohostinnosť, srdečných ľudí a fascináciu prírodou, ktorú vytvára jedinečná Poľana. A nie je to len fráza, svedčia o tom generácie zahraničných Slovákov, ktoré následne vo vzdialených krajoch pomenúvajú svoje spolky Detvan či Poľana… Detva je pre zahraničných Slovákov skutočným symbolom Slovenska a táto tradícia zostáva aj naďalej jedným z najdôležitejších programov v doméne kultúry Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý obe podujatia aj v tomto roku finančne a organizačne zastrešil.

Mgr. art. Milina Sklabinská PhD.

Krajanská nedeľa, živý prenos:

Fotogaléria

Foto: Ondrej Benka, kompletná galéria: https://magicpixells.pixieset.com/detva202510krajanskydvora50krajanskanedela/

Tímy 10. Krajanského dvora

Prijatie krajanov u primátora a ocenenie p. Igora Furdíka na Krajanskom dvore

Momentky z Krajanského dvora a zo sprievodných programov

50. Krajanská nedeľa