V dňoch 10. a 11. mája 2025 sa v Békešskej Čabe uskutočnilo slávnostné odovzdávanie Ceny Pro Cultura Slovaca, prestížneho ocenenia udeľovaného za výnimočný prínos k uchovávaniu a rozvoju kultúrnej identity Slovákov žijúcich v dolnozemskej oblasti. Podujatie sa konalo v duchu pocty osobnostiam a inštitúciám, ktoré dlhodobo formujú kultúrne povedomie a dedičstvo slovenskej komunity v Srbsku, Maďarsku a Rumunsku. Za Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa slávnosti zúčastnil podpredseda prof. Peter Chrastina.

Medzi tohtoročnými ocenenými bol aj profesor PhDr. Jaroslav Čukan, CSc., ktorého dlhoročná vedecko-výskumná a popularizačná činnosť zohrala významnú úlohu pri lepšom poznaní kultúrneho života Slovákov na Dolnej zemi. Jeho aktívna podpora kultúrnych inštitúcií, publikácie a odborné príspevky prispeli k systematickej dokumentácii a prezentácii života Slovákov v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku. Za svoju záslužnú prácu bol profesor Čukan v roku 2024 ocenený aj medailou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Ďalším významným ocenením bola poctená Galéria insitného umenia v Kovačici, ktorá si v roku 2025 pripomína 70 rokov od svojho založenia. Galéria predstavuje kľúčové centrum výtvarného umenia Slovákov vo Vojvodine a je dlhodobo rešpektovaná aj v medzinárodnom prostredí. Jej zásluhy siahajú ďaleko za hranice regiónu – podporuje tvorbu, vystavovanie a šírenie insitného výtvarného prejavu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej vojvodinskej identity.

Pamätný list bol udelený Márii Miškovicovej z Hložian za jej dlhoročné úsilie v oblasti ľudovej kultúry. Vďaka jej organizačnej a tvorivej činnosti vznikli mnohé podujatia, ktoré zviditeľnili slovenské umenie nielen v Srbsku, ale aj za jeho hranicami. Ocenenie si kvôli zdravotnému stavu neprevzala osobne, no bude jej slávnostne odovzdané dodatočne v Hložanoch.

Cena Pro Cultura Slovaca bola založená v roku 2018 ako spoločná iniciatíva troch kultúrnych inštitúcií: Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov zo Srbska, Ústavu kultúry Slovákov v Maďarsku a Kultúrnej a vedeckej spoločnosti Ivana Krasku z Rumunska. Každoročne vyzdvihuje prácu tých, ktorí neúnavne zachovávajú kultúrnu pamäť a podporujú rozvoj slovenskej identity mimo územia Slovenskej republiky.