Dňa 14. novembra 2024 sa vo Viedni uskutočnila pracovná návšteva Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ), ktorá mala za cieľ prehĺbiť spoluprácu so slovenskou komunitou, podporiť aktivity krajanov a oboznámiť sa s aktuálnou situáciou Slovákov v Rakúsku. Program návštevy pripravili Zastupiteľský úrad SR (ZÚ SR) v spolupráci so Školským spolkom Komensky a Rakúsko-slovenským kultúrnym spolkom.
Rokovania sa začali stretnutím v rezidencii ZÚ SR, kde sa predsedníčka ÚSŽZ Dagmar Repčeková stretla s veľvyslancom Jozefom Polakovičom a zástupcom veľvyslanca Jurajom Ješkom. Diskusia sa venovala aktuálnym otázkam slovenskej komunity v Rakúsku. Podľa odhadov žije v Rakúsku približne 50 000 Slovákov, pričom organizované aktivity sú sústredené najmä vo Viedni, kde majú Slováci status uznanej národnostnej menšiny. Tento status im umožňuje prístup k podpore rakúskej vlády, na rozdiel od Slovákov v iných regiónoch, ktorí zatiaľ netvoria jednotné komunity.
Nasledovalo stretnutie v Slovenskom dome, kde prebehli rokovania so zástupcami Rakúsko-slovenského kultúrneho spolku Vladom Mlynárom a Ingrid Konrad. Slovenský dom poskytuje zázemie pre kultúrne a vzdelávacie aktivity spolku. Diskutovalo sa o projektoch, ktoré podporujú slovenskú identitu, ako aj o plánovanom vydaní knihy o Slovákoch v Rakúsku. Táto publikácia by mala zhrnúť historické, kultúrne a spoločenské aspekty života Slovákov v Rakúsku. Zástupcovia ÚSŽZ si prezreli priestory Slovenského domu, v ktorom pôsobí aj Školský spolok SOVA – miesto stretávania sa a neformálneho víkendového vzdelávania najmladšej generácie Slovákov vo Viedni.
Súčasťou programu bolo aj oboznámenie sa s prácou a fungovaním Školského spolku Komensky. Gymnázium a Obecná škola Komensky sú jedinečné tým, že poskytujú trojjazyčné vzdelávanie v slovenčine, češtine a nemčine. Počas návštevy žiaci školy privítali delegáciu hymnou školy a slovenskou piesňou Po schodoch. Prehliadka školy zahŕňala aj ukážkovú hodinu vyučovania slovenského jazyka u prvákov. Následne sa uskutočnilo rokovanie so zástupcami školského spolku, riaditeľkami školy a gymnázia a učiteľkami slovenčiny, ktoré poskytlo hlbší vhľad do fungovania tejto inštitúcie.
Komunita Slovákov vo Viedni sa ukázala ako súdržná a aktívna. Jej organizované aktivity a spolupráca s českou menšinou sú na výbornej úrovni. Škola Komenský predstavuje jedinečný vzdelávací projekt, ktorý nielen podporuje vzdelávanie v rodnom jazyku, ale aj vytvára generačnú kontinuitu medzi Slovákmi vo Viedni.
Návšteva zdôraznila význam podpory slovenskej komunity zo strany Slovenskej republiky a posilnila dialóg medzi ÚSŽZ a krajanmi. Vyjadrená bola aj potreba hľadať nové spôsoby, ako zapojiť mladé generácie a zabezpečiť pokračovanie bohatých tradícií a spolkových aktivít.