Vo FirstOntario Arts Centre v Miltone sa v nedeľu 29. septembra 2024 stretli Slováci z Toronta a okolia na programe, ktorý pripravil jubilujúci súbor Vychodna Slovak Dancers. Kapacita divadla bola vypredaná do posledného lístka a tak vyše 400 prítomných s veľkým nadšením sledovalo vystúpenia detskej, strednej, dospelej a seniorskej tanečnej skupiny v prednese ľudového spevu a tancov zo slovenských regiónov Zemplín, Šariš, Liptov, Myjava, Horehronie, tiež tance z obce Krivany a nechýbal ani pre Ameriku typický charlestone.
Autor námetu, scenára a réžie Marek Gábriš podal publiku príbeh vysťahovalectva originálnym a pútavým spôsobom. V úlohe moderátorov boli chlapi, ktorí predstavili rôzne situácie zo života vysťahovalcov, navyše práve táto skupina si zaspievala rad menej známych vysťahovaleckých piesní, čo posilnilo celú dejovú líniu. Rovnako tak boli na veľkej obrazovke premietané fotografie a videá, ktoré trefne dopĺňali tematiku. Program priniesol veľa jedinečných tanečných obrazov, vtipné moderátorské vstupy, ale aj veľmi emotívne chvíle.
Na realizácii autorskej vízie Mareka Gábriša sa podieľalo presne 73 tanečníkov a ich vedúcich, ktorí na uvedenie tancov zo spomenutých regiónov použili kroje z vlastného depozitára, niektoré si požičali z ďalšieho slovenského súboru z Kanady – Domovina Slovak Dancers z Windsoru a mnohé z tých najnovších ušili samostatne tanečníčky zo súboru – Tanya Pastor a Miriam Normore.
Najmladší členovia súboru (13 detí) si po prvýkrát zatancovali za sprievodu živej hudby – sláčikového orchestra Zemplín v zložení: Jakub Buraš, Ľubomír Buraš, Radoslav Gajdoš, Michal Mlčak, Marcel Tomko, Katka Sabová a primáš Viktor Gliganič a neskrývali svoje nadšenie.
Predsedníčka Vychodna Slovak Dancers Miriam Normore po koncerte poďakovala všetkým vedúcim a členom súboru, ako aj ich rodinám za nesmiernu energiu a lásku, ktorú vynakladajú pre efektívne pôsobenie súboru. Osobitne sa poďakovala všetkým bývalým predsedom súboru, menovite Michalovi Feckovi, Johnovi Micovi, Mikeovi Kapitanovi, Ignácovi Zajacovi, Joanovi Becarovi a Mariovi Hrapkovi. Jubilujúcemu súboru osobne poďakovala a gratulovala k výročiu aj veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Ottawe pani Viera Grigová, ktorá vyjadrila obdiv a úctu k vysokej úrovni prezentácie slovenskej kultúry v Kanade. Pri príležitosti jubilea bola súboru udelená aj Medaila Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú v mene predsedníčky ÚSŽZ Dagmar Repčekovej odovzdala Milina Sklabinská z ÚSŽZ a v mene súboru prevzala predsedníčka Miriam Normore. V Dekréte, ktorý sprevádza medailu sa uvádza: Medaila sa udeľuje za dlhoročnú prácu na poli zachovávania, zveľaďovania a prezentácie slovenských ľudových tradícií a je prejavom hlbokej vďaky a úcty Slovenskej republiky k zakladateľom, bývalým a aktuálne aktívnym členom, ktorí plných 40 rokov šíria krásu a jedinečnosť slovenských ľudových piesní, tancov, hudby a ľudového odevu v Kanade a ďalších krajinách. Medaila je poďakovaním krajanskej komunite v Kanade za zachovanie slovenskej identity, slovenského povedomia a slovenského jazyka a udeľuje sa pri príležitosti osláv 40. výročia založenia folklórneho súboru Vychodna Slovak Dancers ako symbol súdržnosti Slovákov žijúcich v zahraničí so Slovenskou republikou.
Vychodna Slovak Dancers sa s časťou programu Zostalo to v nás predstaví aj v utorok 1.10.2024 v spoločenskej sieni Kostola Sv. Cyrila a Metoda v Mississauge, kde aj pôsobí a rovnako poteší aj publikum vo Windsore nasledovný víkend. Súbor si bude môcť pozrieť aj publikum na Slovensku v roku 2025 na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve v rámci programu 50. Krajanskej nedele.
Autorka textu: Milina Sklabinská
Fotografie: Ondrej Miháľ