Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorý si každoročne pripomíname 21. februára, bol vyhlásený UNESCO v roku 1999. Tento deň má pripomínať dôležitosť jazykovej a kultúrnej rôznorodosti a podčiarkuje význam ochrany a rozvoja materinských jazykov. Historicky bol tento dátum zvolený na počesť udalostí z roku 1952 v Bangladéši, kde študenti položili svoje životy pri obrane práva používať svoj materinský jazyk, bengálčinu. Cieľom tohto dňa je upozorniť na nevyhnutnosť podpory jazykovej rozmanitosti, najmä v kontexte globalizácie, keď mnoho jazykov čelí hrozbe zániku.

Pre ľudí, ktorí žijú mimo svojej materskej krajiny, má materinský jazyk ešte hlbší význam. Je jedným z prostriedkov, ktorý im umožňuje zachovať spojenie s domovom, kultúrou a komunitou. Pre Slovákov žijúcich v zahraničí je Medzinárodný deň materinského jazyka príležitosťou na zamyslenie sa nad tým, ako úlohu zohráva jazyk v ich živote a v ich rodinách.

Možnosť multilingválneho vzdelávania alebo vzdelávania v materinskom jazyku zohráva dôležitú úlohu v rozvoji jednotlivcov a spoločnosti. Podporuje kognitívne schopnosti, rozvoj kritického myslenia a zvyšuje porozumenie medzi kultúrami. Pre Slovákov žijúcich v zahraničí má tento prístup ešte väčší význam, pretože umožňuje deťom a mladým ľuďom nielen vzdelávať sa v cudzom jazyku krajiny, kde žijú, ale zároveň si uchovať jazyk a kultúru svojich predkov.

Pre Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí je vzdelávanie prioritnou oblasťou podpory slovenských komunít v zahraničí. Slovenské komunity žijúce v rôznych krajinách majú odlišné podmienky, a tým aj potreby na zachovávanie a rozvoj vzdelávania v materinskom jazyku. V niektorých krajinách, ako napríklad Srbsko, Maďarsko, Rumunsko či Rakúsko existuje inštitucionalizované vzdelávanie v slovenčine a slovenské národnostné školy poskytujú systematické vyučovanie slovenského jazyka.

V krajinách, kde táto inštitucionálna podpora neexistuje, sú Slováci odkázaní na vzdelávacie centrá, ktoré sa starajú o rozvoj komunikačných schopností v slovenčine a organizujú aktivity, ktoré pomáhajú Slovákom udržať si kontakt s materinským jazykom.

Okrem školského a komunitného vzdelávania sú dôležitou súčasťou udržiavania materinského jazyka pre krajanov aj návštevy Slovenska. Pre ich deti sú v gescii  Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí organizované letné tábory. Tieto tábory ponúkajú deťom a mladým Slovákom nielen kontakt s materinskou krajinou, ale aj možnosť zdokonaliť si slovenčinu počas pobytu na Slovensku.

Pre tých, ktorí nemajú možnosť navštevovať vzdelávacie centrá vo svete je dôležitou aktivitou na podporu materinského jazyka bezplatné online vzdelávanie, realizované  Metodickým centrom pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela, ktoré sa koná v gescii ÚSŽZ.

Ďakujeme všetkým, ktorí udržiavajú materinský jazyk vo svojich rodinách a odovzdávajú ho ďalším generáciám. Zároveň vyjadrujeme vďaku aj učiteľom a učiteľkám, vychovávateľom a vychovávateľkám, ako aj všetkým zamestnancom slovenských národnostných škôl, víkendových škôl a škôlok a vzdelávacích centier po celom svete za ich úsilie a vytrvalosť.

Všetkým krajanom prajeme príjemné oslavy tohto významného dňa!