Pri príležitosti zápisu insitného umenia kovačických Slovákov do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO sa ešte koncom minulého roka na Úrade pre Slovákov žijúcich v zahraničí zrodila myšlienka usporiadať pri tejto príležitosti podujatie, ktoré kovačickú insitu predstaví širokej verejnosti. Sformovala sa myšlienka preniesť toto umenie na niektorú z historických budov v centre Bratislavy. Včera večer, 20. marca, sa rozžiaril dielami kovačických majstrov Prezidentský palác.
Realizácie myšlienky sa ujalo OZ Biela noc, ktoré už niekoľko rokov organizuje dobre známy rovnomenný festival moderného umenia. Tentokrát sa s finančnou podporou Úradu rozhodli zrealizovať projekciu obrazov, ktoré sa svojou povahou líšia od diel prezentovaných v rámci festivalu. Pre projekciu na Prezidentskom paláci boli vybrané obrazy staršej generácie členov Galérie insitného umenia v Kovačici, ktorí zároveň patria medzi prvých slávnych kovačických maliarov.
Na paláci sa objavili diela Martina Jonáša, ktorý by v minulom roku oslávil sto rokov. Martin Jonáš bol kronikárom roľníckeho života, úzko spätý s banátskou rovinou, na ktorej si Slováci napriek storočiam odlúčenia uchovávajú svoju reč a identitu.
Ďalšie predstavené diela patrili „mame Zuzane“ – Zuzane Chalupovej, ktorej diela sa vyznačujú radosťou zo života a hľadaním dobra v srdciach detí aj dospelých. Zuzana Chalupová, ktorá by svoju storočnicu oslávila vo februári tohto roku, bola prvou ženou, ktorá sa zaradila medzi insitných maliarov v Kovačici. V myšlienkach, ktoré úrad pripravil ako súčasť projekcie sa objavila téma prekračovania hraníc – insitní maliari z Kovačice prekročili svojimi obrazmi hranice štátov, ale aj hranice osobné – popri práci roľníkov a remeselníkov sa dokázali zaradiť aj do dejín umenia. Zuzana Chalupová prekročila ďalšiu hranicu, keď sa v tradičnom, konzervatívnom prostredí ako prvá zo žien rozhodla venovať maľovaniu a vystavovať svoje obrazy.
Tretím z predstavených maliarov bol „maliar noci“ Ján Kňazovic, ktorý by sa tiež onedlho dožil sto rokov. Jeho obrazy divákov preniesli do čarovnej snovej krajiny, do krajiny noci, v ktorej dominujú odtiene modrej.
Na našich sociálnych sieťach si môžete pozrieť video z tohto večera:
Facebook Video z projekcie na Prezidentský palác
Digitalizované diela pre včerajšiu projekciu zadarmo poskytla Galéria insitného umenia v Kovačici.
Táto projekcia bola súčasťou podujatia Pozdravy Slovensku z Kovačice. V tento istý večer, 20. marca, sa zároveň na Bratislavskom hrade konala v organizácii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí diskusia k zápisu do zoznamu UNESCO a premietanie filmu Sny Martina Jonáša od režiséra Miroslava Benku. Viac o podujatí v samostatnom článku na našom webe: Kovačická insita a UNESCO: Stretnutie na Bratislavskom hrade oslávilo výnimočný zápis slovenského umenia zo Srbska
Fotografie: Kristína Solárová