Michal Borguľa (16. januára 1902, Poľný Berinčok – †27. marca 1998, Nitra) bol významnou osobnosťou slovenskej menšiny v Maďarsku, kultúrnym pracovníkom, spisovateľom a kronikárom života dolnozemských Slovákov.
Narodil sa v slovenskej roľníckej rodine v Maďarsku. V mladosti sa aktívne angažoval v spolkovom a politickom živote. Bol predsedom Slovenského robotnícko-roľníckeho spolku, členom Strany slovenskej národnej jednoty a pôsobil v Antifašistickom fronte Slovanov v Maďarsku. Po roku 1947 sa presťahoval na Slovensko, kde pokračoval vo svojej kultúrnej a spisovateľskej činnosti.
Jeho najznámejšou knihou je dielo Tu sa usadíme, ktorú napísal spolu s Ladislavom Švihranom. Kniha skúma vznik a vývoj slovenských osád v juhovýchodnej oblasti dnešného Maďarska, vrátane Békeščaby, Sarvašu, Beričoku, Slovenského Komlóša, Pitvaroša a ďalších. Autori sledujú osudy Slovákov, ktorí sa sem usadili, zapúšťali korene a formovali svoj život v cudzom prostredí. Dielo zachytáva ich zápasy, hodnoty a prežívanie v tejto „slovenskej enkláve“, ktorá sa postupne stala významnou súčasťou dolnozemského slovenského dedičstva. Okrem tejto knihy vyšli aj tri jeho diela vydané v jednom diele s názvom Rozprávanie z Dolnej zeme.
Borguľa bol kronikárom jednej doby a jeho práca je dôležitým prameňom poznania histórie dolnozemských Slovákov. Vďaka jeho dielam máme cenné svedectvo o histórii a živote Slovákov v Maďarsku.