Online výučba slovenského jazyka pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja, a to prostredníctvom štátnych i súkromných iniciatív. Pre lepšiu orientáciu je dôležité rozlišovať medzi aktivitami podporovanými Slovenskou republikou a súkromnými kurzami, ktoré nie sú koordinované štátom. Nasledujúci prehľad ponúka pohľad na súčasné možnosti.

Štátom podporované aktivity

  1. Pravidelné online vyučovanie pre krajanov
    Od roku 2022 prebieha bezplatné online vyučovanie financované Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí a organizované Metodickým centrom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V roku 2024 pokračuje už tretí ročník, pričom kurzy prebiehajú dvakrát do mesiaca, v sobotu, a sú dostupné zadarmo širokej verejnosti. Viac informácií nájdete na Facebookovej stránke organizátorov.Viac o Metodickom centre UMB na jeho stránke: Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí
  2. E-learningová platforma e-slovak.sk
    Prostredníctvom webu e-slovak.sk ponúka Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave jazykové kurzy pre úrovne A1 a A2. K 31. 12. 2023 sa zaregistrovalo 19 538 osôb. Tieto kurzy sú financované Ministerstvom školstva SR a poskytované zdarma.
  3. Letná škola slovenského jazyka a kultúry SAS
    Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave už 60 rokov organizuje Letnú školu SAS. V roku 2023 sa jej zúčastnilo 93 frekventantov (86 prezenčne a 7 online) z 19 krajín. Tento program je prístupný aj online a poskytuje unikátne možnosti jazykového a kultúrneho vzdelávania Viac informácií na stránke: Filozofická fakulta UK – Studia Academica Slovaca).
  4. Podpora vzdelávacích centier
    Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí podporuje aj niektoré zahraničné iniciatívy, napríklad:

    • Flamingos online slovenská škola – celosvetová výučba slovenčiny pre deti a dospelých. Viac informácií na facebookovej stránke online školy: Flamingos – online jazyková škola.
    • Slovenská víkendová škola v Londýne – organizuje pravidelné kurzy pre krajanov. Detaily sú dostupné na stránke slovaklearning.co.uk.
  5. Slovake.eu
    Portál slovake.eu ponúka jazykové kurzy na úrovniach A1, A2, B1 a B2 s cvičeniami, testami a slovníkmi. Tento projekt, financovaný Európskou komisiou, spolupracuje s Jazykovedným ústavom Ľ. Štúra a UK v Bratislave.

Súkromné iniciatívy

Online vzdelávanie slovenského jazyka poskytuje aj súkromná jazyková škola iCan https://icanschool.sk/main-sk, ktorá je tiež hlavným koordinátorom projektu Slovenčina pre deti cudzincov- metodické príručky, usmernenia a pomôcky pri využívaní didaktických materiálov pri inklúzii detí do výchovno- vzdelávacieho procesu v Slovenskej republike. Partnerskými organizáciami v projekte sú Národný inštitút vzdelávania a mládeže NIVAM a vzdelávacie centrá Slovákov v zahraničí v Dubline v Írsku, v Birminghame v Spojenom kráľovstve a v Paríži vo Francúzsku.

Duolingo a slovenčina

Platforma Duolingo poskytuje bezplatnú výučbu jazykov prostredníctvom interaktívnych lekcií a cvičení. O pridaní jazykov rozhoduje správca aplikácie na základe žiadostí a tlaku používateľov prostredníctvom oficiálnych kanálov Duolinga, ako sú fóra alebo podpora. Ak dostane slovenský jazyk veľa žiadostí, spoločnosť môže zvážiť jeho pridanie.