Medaily Štefana B. Romana ďalším krajanským aktivistom

Bratislava 4. júla

Nadácia Národný Pamätník Slovenského Vysťahovalectva (NNPSV) v súčinnosti s Family Š. B. Roman a Kanadskou základinou pre umenie a divadlo udeľovala 4. júla už tretíkrát pamätné medaily predsedu Svetového kongresu Slovákov Štefana B. Romana, ktorý zohral v dejinách Slovenska zásadnú a významnú úlohu, osobitne pri presadzovaní svojbytnosti slovenského národa, ako aj počas socializmu v období neslobody. Slávnostný akt sa konal pod záštitou Mariána Kéryho, predsedu Zahraničného výboru, už tradične na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. „Súčasná jeden milión a dvestotisícová slovenská diaspóra vo svete je v zmysle Deklarácie NR SR z 5. júla 1999 integrálnou národnou súčasťou, jej život a dejiny sú súčasťou národných dejín a jej kultúra súčasťou národného kultúrneho dedičstva,“ povedal po privítaní hostí správca NNPSV Claude Baláž.

Medailu Štefana B. Romana udeľuje NNPSV za dlhodobý, alebo životný prínos v oblasti kultúrneho dedičstva a života slovenskej diaspóry vo svete. V dvoch predchádzajúcich rokoch boli ocenení Imrich Fuhl z Maďarska, Dušan Klimo z Nemecka, Ján Bobák a Dušan Mikolaj zo Slovenska, manželia Mária a Jaroslav Miňovci z Česka, Michal Spevák zo Srbska a Naďa Hammarberg-Gyllenhammar zo Švédska. Tohoročnými laureátmi sa stali Dušan Daučík zo Švédska, ktorý v roku 1993 stál pri zrode Švédsko-Slovenského spolku v Štokholme. Zakladal časopis Svensk Slovak Info a 27 rokov je jeho šéfredaktor. Je viacnásobný i súčasný predseda spolku Slovákov.

Manželia Monika a Daniel Compagnon pochádzajú z Francúzska, obaja sú držitelia občianstva Slovenskej republiky. Daniel je významný propagátor slovenskej kultúry vo Francúzsku. Je predseda Spolku rodákov a priateľov českých zemí a Slovenska (A.O.T.S) vo Francúzsku, predseda Spolku Slovensko v meste Meudon a hlavným iniciátorom postavenia sochy M. R. Štefánika v areáli tamojšej hvezdárne. Dlhoročne vedie folklórny súbor Nadeje, s ktorým sa pravidelne zúčastňuje Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a iných festivaloch a podujatiach na Slovensku. Monika Compagnon, rodená Kovačič, je dcéra slovenských vysťahovalcov vo Francúzsku a dlhoročná popredná členka folklórneho súboru Nadeje a vedúca detského folklórneho súboru Nadejčok. Milan Činčura bol dlhoročný slovenský diplomat, expert a vedecký pracovník v oblasti slovenských menšín a komunít v zahraničí, absolvent Filozofickej fakulty UK Bratislava. Bol riaditeľom Odboru pre záležitosti krajano pri Ministerstve zahraničných vecí SR, pôsobil ako konzul v Brne, Minsku, Moskve, Sankt Peterburgu, Užhorode a Kyjeve. Je spoluautorom prvého i druhého zákona o zahraničných Slovákov a Deklarácie NR SR k Slovákom žijúcim v zahraničí.

 

Foto: NNPSV

Hostia, ocenení Medailou Štefana B. Romana a aktivisti NNPSV na pôde NR SR (zľava): Dušan Mikolaj, Marián Tkáč, Ján Bilik, Dagmar Repčeková (hosť, predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí) Daniel a Monica Compagnonovci, Alena Činčurová, Claude Baláž, Dáša Laurenčíková a Dušan Daučík