Aj v kalendárnom roku 2025 Metodické centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí Univerzity Mateja Bela pokračuje v realizácii online vzdelávania pre všetky slovenské deti v zahraničí.  Projekt je realizovaný v gescii Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.  

Počas celého obdobia sa budeme pravidelne stretávať v online priestore, a to dvakrát mesačne v sobotu podľa nasledujúceho rozvrhu:

Obrázok obsahuje tabuľku s rozpisom tém na rôzne dátumy v roku 2025. Témy sú rozdelené do štrnástich termínov od marca do novembra.
Prehľad tém podľa dátumov:
8.3.2025 – Spoločnosť, Kniha priateľ človeka
22.3.2025 – Nakupovanie, Čísla
5.4.2025 – Fašiangy, Veľká noc
26.4.2025 – Zmysly, Zdravé a nezdravé potraviny
10.5.2025 – Letné a zimné športy, Pravidlá a fair play
24.5.2025 – Hudba, Rozprávky
7.6.2025 – Moje mesto, Môj dom
21.6.2025 – Cestovanie, Dovolenka
6.9.2025 – Členovia rodiny, Vzťahy (zámená)
20.9.2025 – Denný režim, Čo rád/rada robím (slovesá)
4.10.2025 – Jedlo, Varenie
18.10.2025 – Bádateľské aktivity, Experimenty
8.11.2025 – Domáci miláčikovia, Zvieratá
22.11.2025 – Zvyky a tradície, Vianoce
Témy zahŕňajú rôzne oblasti ako kultúra, rodina, zdravý životný štýl, vzdelávanie či tradície.

Vzdelávanie bude prebiehať v troch 45 min. vyučovacích hodinách v aplikácii Microsoft Teams.

📅 V čase:
1. skupina (vek. kat. 7-11)* 9:00 – 11:45 (SEČ/CET)

*deti do 7 rokov alebo bez znalosti SJ sa môžu prihlásiť len v prítomnosti dospelej osoby, ktorá im bude pomáhať plniť jednotlivé aktivity.

https://lnk.sk/sbt0

(ID schôdze: 378 377 087 582

Prístupový kód: Ci7uA9tF)

  1. skupina (vek. kat. 12-15) 12:00 – 14:45 (SEČ/CET)

https://lnk.sk/pugp

(ID schôdze: 318 615 968 115

Prístupový kód: kL9N4nH6)

Jazyková úroveň: rôznorodá (celé vyučovanie prebieha v slovenčine)

Obsahom pravidelného online vzdelávania sú aktivity zamerané na slovenský jazyk tzv. priamou metódou, využívanou pri výučbe cudzieho jazyka. Jej hlavným cieľom je hovoriť po slovensky a obmedziť používanie jazyka používaného podľa krajiny, v ktorej deti žijú. Nejde o jazykový kurz ale ide o vyučovanie slovenčiny hravou formou v jazykovom prostredí, kde sa používa iba slovenčina, slovná zásoba sa rozširuje pomocou obrázkov, gest, mimiky a predstavovaním rôznych predmetov s dôrazom na počúvanie a komunikáciu.

Po úspešnom absolvovaní online vzdelávacieho programu deti získajú účastnícky DIPLOM.

Podmienky absolvovania: minimálne účasť 60% a vypracovanie zadanej úlohy.

Odbornou garantkou online vzdelávania je Mgr. Jana Raffay, PhD., ktorá zároveň spracováva odborné materiály. Gestorom vzdelávania a organizačné zabezpečenie má na starosti Mgr. Ján Chrťan, PhD. a súčasť tímu dotvára lektorka Mgr. Anna Adamová.

Pre záujemcov z iných časových pásiem bude zabezpečený záznam zo vzdelávania. Prihlásiť sa môžu individuálni záujemcovia, ale aj skupiny zo vzdelávacích centier. V prípade otázok kontaktujte: metodicke.centrum@umb.sk, jan.hrcan@umb.sk.

📩 Prihlášky: https://lnk.sk/ftsz

https://forms.office.com/e/L2sHJXEPPw

🌐 Web: www.mc.umb.sk
📢 Facebook: @Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí

📢 Instagram: mc_umb (MC UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí)

S online vzdelávaním (vyučovacie soboty) sme začali 3. septembra 2022 a realizovali sme ich vždy v 1. a 3. sobotu v mesiaci. Išli sme proti tradičnému konceptu, podľa ktorého má žiak prísť na prvú hodinu a s ďalšími 20 deťmi rovnakého veku sa má učiť matematiku. Potom slovenčinu, angličtinu… Náplň jednotlivých predmetov sme integrovali do konkrétnych tém a zadaní. Naši mentori sú väčšinou učitelia, ale zároveň sú to ľudia z rôznych oblastí. Rozdiel je aj v tom, že nie sú triedou – vlani sme mali asi 50 stabilných detí a ďalších 30 a viac sa menilo. Za ten rok sa ich u nás vystriedalo asi 300. Navyše, na rozdiel od školy, nemáme stanovené, čo presne ich chceme alebo musíme naučiť. Skôr spätne reflektujeme, čo si z hodiny odniesli. Na našich hodinách sú deti od 7 do 15 rokov.  Deti sa vzdelávajú s lektormi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v práci s deťmi z krajanských prostredí. Deti spoznajú Slovensko, jeho prírodu, históriu, kultúru, tradície – a to všetko v slovenskom jazyku. Hlavými zásadami, ktorými sa pri vzdelávaní budeme riadiť a ktorými sa riadime, bude vytváranie bezpečného prostredia v dobrej nálade a príjemnej atmosfére, v ktorej deti nemajú strach z prirodzenej a aktívnej komunikácie v slovenskom jazyku.

Pre záujemcov z iných časových pásiem a pre tých, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu nevedia pripojiť, zabezpečíme záznam zo vzdelávania, ktorý budeme posielať hneď po ukončení vyučovania. Takýmto spôsobom si v priebehu dňa vedia nájsť čas na priame online pripojenie alebo prácu so záznamom záujemcovia zo všetkých časových pásiem. Možnosť prihlásiť majú individuálni záujemcovia, ale aj skupiny detí s ich pedagógmi zo škôl a vzdelávacích centier. Zapojené deti môžu mať rôznu úroveň slovenčiny, je však dôležité, aby jazyk vedeli vnímať, keďže celé vyučovanie prebieha v slovenčine.