Ján Varšo diskutoval na ZÚ v Osle s krajanmi v Nórsku a na Islande
O činnosti slovenskej krajanskej komunity v Nórskom kráľovstve a Islandskej republike v pondelok 15. mája 2017 v Osle na pracovnom stretnutí diskutovali JE Fratišek Kašický, veľvyslanec Slovenskej republiky v Osle, predstavitelia Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí vedení jeho predsedom Jánom Varšom, prezident Spoločnosti priateľov Slovenska Ján Zima, telekonferenčne aj predseda Spolku Slovákov na Islande Vladimír Rjaby a Oľga Kacianová z projektu Slovenčina na Islande a zástupcovia Veľvyslanectva SR v Osle.
Veľvyslanec František Kašický informoval o problematike krajanskej komunity a spoločných projektoch s krajanskými spolkami a organizáciami. Ján Zima priblížil tradičné aktivity spoločnosti organizované s ambasádou ako sú oslavy dňa detí, vianočné posedenia, šírenie slovenských tradícií v Nórsku a naopak, ako aj projekt vzdelávania detí v slovenskom jazyku. O podobnom projekte informovali aj predstavitelia krajanov na ostrovnom štáte Island. Tí tento rok zorganizovali aj prvý Slovensko-český ples. Predseda ÚSŽZ Ján Varšo informoval o formách pomoci a podpory krajanskej komunity v zahraničí a odovzdal knihy pre deti krajanov v rámci projektu vzdelávania. V Nórsku v súčasnosti pôsobí, trvalo alebo dočasne žije, študuje a pracuje okolo 3 500 až 4 000 krajanov, na Islande žije 250-300 Slovákov.
Delegácia Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ako uvádza informácia ZÚ v Osle, sa v rámci programu zúčastnila v pondelok aj na otvorení Medzinárodnej výstavy kresleného humoru vrátane známych slovenských a nórskych autorov pod názvom Freedom of Expression – Free Feeling v Drøbaku v galérii Avistegnernes Hus, kde sa uskutočnil aj tvorivý projekt kreslenia s deťmi zo škôl z Drøbaku. V prítomnosti veľvyslancov, zástupcov nórskeho Ministerstva zahraničných vecí, predstaviteľov nórskych kultúrnych inštitúcií a verejnosti sa uskutočnila následne v utorok 16. mája vernisáž aj na pôde slovenského veľvyslanectva v Osle. Vernisáže otvoril veľvyslanec SR v Oslo František Kašický s manželkou.
Projekt zorganizovala Prešovská rozvojová agentúra PRERAG v spolupráci s nórskymi partnermi – internetovým magazínom tOOns Mag, Galériou nórskeho kresleného humoru v Drøbaku – Museene i Akershus a organizáciou MiA v rámci projektu fondov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu, ktorí na vernisáži informovali o svojej činnosti. O svojej činnosti a práci s deťmi informoval aj slovenský výtvarník Radoslav Repický.