Ján Varšo vzdal v Mníchove hold Imrichovi Kružliakovi na rozlúčke s výnimočnou osobnosťou nášho krajanského sveta

Najbližší rodinní pozostalí, priatelia, spolupracovníci a spriaznení krajania, ako aj trúchliaci hostia zo Slovenska, sa v sobotu 9. februára 2019 rozlúčili v Mníchove s Imrichom Kružliakom (* 8.12.2014, Detva – † 2.2.2019, Unterhaching)  – krajanským pracovníkom, osobnosťou slovenského povojnového exilu, politikom, organizátorom kultúrneho a politického života, redaktorom, publicistom, básnikom, spisovateľom, historikom a prekladateľom, ktorý skonal v sobotu 2. februára v Unterhachingu vo veku 104 rokov. Poctu výnimočnému vlastencovi v jeho „domovskom“ Kostole sv. Štefana v Mníchove, kde bola vystavená rakva zosnulého Imricha Kružliaka, vzdal aj Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Na rozlúčkovej omši, ktorú slúžil osobný priateľ zosnulého – rímsko-katolícky kňaz Rudolf Maslák z katolíckej farnosti v Mníchove, sa zišlo okolo sto smútočných hostí z radov príbuzných a priateľov I. Kružliaka. Zo Slovenska boli prítomní aj Marek Hanuska, podpredseda Matice slovenskej a Pavel Pollák, blízky priateľ a autor biografickej knihy Imrich Kružliak – vyznávač kráľovstva ľudského s manželkou Annou.  

Počas dôstojného obradu vystúpil s nábožnými piesňami Martin Oscitý, krajan a výtvarník pôsobiaci v Mníchove. Rímsko-katolícky kňaz  Rudolf Maslák vo svojej reči zvýraznil základné charakterové črty zosnulého, vyzdvihol jeho pracovné nasadenie s pozitívnymi výsledkami v prospech slovenského národa a ocenil významné zúročenie talentu Imricha Kružliaka v oblasti literatúry a žurnalistiky. V závere rozlúčky s Imrichom Kružliakom sa Kostolom sv. Štefana rozliehali slová a  melódia hymnickej piesne Karola Kuzmányho Kto za pravdu horí.

Na následnom stretnutí a kare v priestoroch Slovenskej katolíckej farnosti v Mníchove privítal pozvaných smútočných hostí farár Rudolf Maslák. Prítomným sa prihovorili generálny konzul Slovenskej republiky v Mníchove František Zemanovič, Ján Varšo, predseda ÚSŽZ, Marek Hanuska, podpredseda Matice slovenskej z Martina a Viera Horchová, predsedníčka Slovensko-nemeckého kultúrneho klubu v Mníchove. Ján Varšo vyjadril sústrasť pozostalým a charakterizoval I. Kružliaka ako "osobnosť so slovenskou dušou detvianskeho razenia, kresťanským DNA v krvi a hlavne ako človeka, ktorý svoj život naplnil zmysluplnými individuálnymi a spoločenskými aktivitami." (Kondolencia J. Varša v prílohe vo fotogalérii.)

Urna so spopolnenými pozostatkami zosnulého Imricha Kružliaka bude podľa jeho posledného želania uložená v nedeľu 17. marca 2019 v Bratislave na cintoríne v Lamači, kde spočíva aj jeho manželka a dcéra. Pohrebný obrad sa v Katedrále sv. Martina v Bratislave začne v rovnaký deň o 12.00 h. Omšu bude slúžiť Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD., rímskokatolícky pomocný biskup a generálny vikár Bratislavskej arcidiecézy.