Rada vlády pre krajanské otázky potvrdila využitie finančných zdrojov na infraštruktúrne projekty krajanov
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek v utorok 25. februára 2020 viedol 8. zasadnutie Rady vlády Slovenskej republiky pre krajanské otázky (ďalej len Rada). Rada vzala na vedomie informáciu o rozdelení dotácií Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) na krajanské aktivity a na infraštruktúrne projekty krajanov v roku 2020, ako aj informáciu o aktuálnom stave vydávania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí.
Rozpočet ÚSŽZ na rok 2020 predstavuje sumu takmer 7,5 milióna eur, z ktorej je na infraštruktúrne krajanské projekty vyčlenených 3,5 milióna eur. Tieto majú byť vykryté z prostriedkov získaných v rámci vyrovnania dlhu Srbska voči Slovensku. Zároveň je z navýšených riadnych dotácií ÚSŽZ na podporu krajanských projektov vyčlenených celkom 2,8 milióna eur.
Rada sa uzniesla a odporúča, aby sa financie zo srbského dlhu, vrátane sumy 3,5 milióna eur, použili na začatie realizácie všeobecne potrebného projektu výstavby Slovenského centra v Novom Sade pre slovenskú komunitu v Srbsku, a tiež na akútny projekt rekonštrukcie Domu Martina Luthera v Budapešti. Rada sa zhodla aj na realizácii ďalších krajanských projektov v Chorvátsku a Rumunsku. Členovia a účastníci utorkového zasadnutia prediskutovali aj tému vydávania osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí a účasť predstaviteľov Slovenskej republiky na tohtoročných krajanských podujatiach.
„Štyri roky sme sa spoločne aj prostredníctvom týchto zasadnutí usilovali o navýšenie rozpočtu pre krajanov. Toto sa nám minulý rok podarilo a vláda Slovenskej republiky dokonca zdvojnásobila rozpočet Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Dnes sme sa zišli, aby sme navrhli prerozdelenie týchto prostriedkov a financií zo srbského dlhu. Som rád, že po štyroch rokoch sme spolu dosiahli konkrétne výsledky. Ďakujem za vašu spoluprácu,“ uzavrel rokovanie Rady vlády pre krajanské otázky štátny tajomník MZVaEZ Lukáš Parízek.
ZDROJ: mzv.sk