SNP 70: Prečo musel zomrieť Ľudovít Kukorelli

Volali ho Martin. Cudzím sa predstavoval krycím menom Mlynarovič. Ešte aj najbližší spolubojovníci sa jeho skutočné meno dozvedeli až po tom, čo zomrel. A hoci od smrti hrdinu Povstania Ľudovíta Kukorelliho uplynulo v pondelok už 70 rokov, stále nad ňou visia nezodpovedané otázniky. O nevšednom príbehu Ľudovíta Kukorelliho napísal v denníku PRAVDA publicista VLADIMÍR JANCURA.

„Dodnes ho vidím, ako tam leží, v jame pri haburskom cintoríne,“ spomína bývalá partizánka Anna Daňová-Bergerová. „V krátkom koženom kabátiku… Vyzeral ako živý, až na tú ranu od guľky na ľavej strane čela.“

Pani Anna nemala ešte ani 15 rokov, a už robila spojku v partizánskom zväzku Čapajev. Posledné tri mesiace zväzok operoval v pohorí Ondavskej vrchoviny a v jeho radoch bojovalo takmer 1 500 partizánov. Svoj rozhodujúci boj zviedli pri prelome frontu medzi obcami Borov a Habura v Medzilaboreckom okrese.

Presun partizánskych oddielov z priestoru Závady cez chotáre obcí Korunková a Havaj smerom na Medzilaborce sa začal večer 21. novembra 1944. Organizoval ho a viedol nadporučík Kukorelli, náčelník štábu čapajevovcov. Samotný prechod frontu, ktorého cieľom bolo prelomiť tvrdú nemeckú obranu a vyjsť v ústrety útočiacim sovietskym jednotkám, sa začal ráno 24. novembra na dvojkilometrovom úseku. Partizáni pritom narazili na tvrdý nemecký odpor.

„Nepriateľ bol zaskočený nielen streľbou, ale aj silou hluku, ktorý vytváral dojem mohutnosti a početnosti útočníkov,“ približuje situáciu Helena Pažurová, autorka najnovšej monografie o partizánskom zväzku Čapajev (Múzeum SNP, 2014). „Lenže presné miesto prechodu nevedeli ani sovietski vojaci, a tak domnievajúc sa, že ide o útok protivníka, začali strieľať.“ Boj trval necelú polhodinu, straty na oboch stranách však boli obrovské. Rady partizánov decimovali aj mínové polia. Cez frontovú líniu sa prebila iba tisícka čapajevovcov, takmer tretina zväzku padla v boji.

O tom, či v boji padol aj Kukorelli, sú však dodnes vážne pochybností. Dôvod? Bol zastrelený zblízka guľkou zo zbrane, ktorú nepoužívala ani jedna z bojujúcich strán. Projektil kalibru 6,35 našli pri exhumácii telesných ostatkov Kukorelliho pol roka po jeho smrti. Aj ďalšie okolnosti nasvedčujú tomu, že hrdina SNP bol zavraždený. Prečo a kým?

„Vychádza to tak, že niekto z blízkeho okolia sa Kukorellimu chcel pomstiť,“ myslí si Jozef Skalka, vedúci Klubu vojenskej histórie Čapajev, ktorý sídli v Prešove. Ako už názov naznačuje, členovia klubu sa venujú rekonštrukcii partizánskych bojov na území Slovenska, pričom v popredí ich záujmu je aj činnosť čapajevovcov. Podľa jednej verzie treba aj za Kukorelliho smrťou hľadať ženu. Martin sa totiž tri týždne pred prechodom frontu oženil s ošetrovateľkou oddielu, čo mu údajne nevedel odpustiť sok v láske. Dôveryhodnejšie pôsobí verzia o zbavení sa nepohodlného svedka, ktorý mohol vypovedať o zlyhaniach nového veliteľa zväzku.

 

Na titulnej fotografii:

Partizánka Anna Daňová-Bergerová je dnes jednou z posledných pamätníkov smrti Ľudovíta Kukorelliho (na snímke z roku 1937 ako absolvent leteckého učilišťa v Prostějove).

FOTO: ARCHÍV

 

Vo Fotogalérii:

Ľudovít Kukorelli (druhý zľava) v roku 1941 ako člen vojenskej letky so základňou v Piešťanoch.

FOTO: VRTULNIK.CZ

 

PRÍBEH HRDINU SNP ĽUDOVÍTA KUKORELLIHO

ČÍTAJTE NA PORTÁLI DENNÍKA PRAVDA:

http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/337325-preco-musel-zomriet-ludovit-kukorelli/