Je vždy potešiteľné, ak naši krajania počas návštev Slovenska nachádzajú nielen pevnú pôdu pod nohami v domovine predkov či vo svojej bývalej vlasti, ale aj ústretovú, pomocnú ruku na politickej scéne, motivovanú úsilím hoci i malých združení v štátoch západnej Európy šíriť slovenský jazyk a vzdelávanie v najmladších generáciách Slovákov žijúcich v zahraničí. S podobnými impulzmi sa v stredu 3. novembra 2021 na Úrade vlády SR zdôverila Mária Straková, Slovenka žijúca v Turíne, kde spoločne s ďalšími krajankami svoje snahy šíriť slovenskosť a dobré meno Slovenska v jej domovskej krajine vkladá do aktivít Združenia Priateľov Slovenska MY@VY, ktorému aj predsedá.

Ako na svojom profile sociálnej siete Facebook informuje Mária Šofranko, poslankyňa NR SR (OĽANO), s Máriou Strakovou (na fotografii tretia zľava) sa stretli na pôde Úrade vlády SR na pozvanie poradkyne slovenského premiéra Ivety Galbavej (štvrtá zľava) aj v spoločnosti ďalších dvoch poslancov NR SR – Janou Majorovou Garstkovou a Richardom Nemcom (obaja OĽANO).

„Hovorili sme o možnostiach, ako pomôcť slovenskej komunite v Taliansku v oblasti školstva, kultúry či športu. Veď v tejto krajine žije podľa oficiálnych štatistík oficiálne okolo 15-tisíc Slovákov, neoficiálne ešte viac. Oslovíme v tomto kontexte preto aj Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.. Oceňujem tiež snahu združenia založiť v Turíne víkendovú školu na vyučovanie slovenčiny. Vzájomná spolupráca – aj bilaterálna – medzi európskymi krajinami i jednotlivcami nás obohacuje vzájomne všetkých. Ďakujem za zaujímavé a prínosné stretnutie,“ uvádza na svojom FB-profile poslankyňa NR SR Mária Šofranko.

ZDROJ: FB-profil MŠ