Už druhý rok organizuje Česká a Slovenská škola Okénko v Londýne online výtvarné dielne pre krajanov v Londýne, v Anglicku a v zahraničí. Pôvodne išlo o školskú akciu, ktorá sa presunula kvôli Covidu do online priestoru. Škoslká akcia sa ale rozrástla do medzinárodného rozsahu. Výtvarných dielní sa zúčastňujú pravidlene deti a dospelí z Anglicka, Írska, Nemecka a Talianska. Počas poslednej výstavy vytvorených prác sa uskutočnila aj aukcia diel na podporu Ukrajiny.

Dielne organizuje riaditeľka centra Jana Nahodilová v spolupráci s umelkyňami Luciou Húskovou a Terezou Buškovou. Inšpiráciou pre tvorbu účastníkov sú naši významní  slovenskí a českí umelci. Mnohí z nich prišli na online dielne, kde účastníkom dielní predstavili svoju prácu a techniky tvorby výtvarných diel.

Informácie o utorkových dielňach nájdete na webovej stránke školy:

http://www.okenko.uk/mezinaacuterodniacute-269esko-slovenskeacute-vyacutetvarneacute-diacutelny-workshops.html

 Vyvrcholením výtvarných dielní bola veľkolepá vernisáž a aukcia slovenských a českých autorov v Londýne. S veľkou radosťou oznamujeme, že výťažok z online aukcie a výstavy ČESKÉ A SLOVENSKÉ UMENIE PRE UKRAJINU, ktorá sa konala 22. mája 2022 v Londýne, dosiahol sumu 8 124 liber.

Výťažok je venovaný dvom charitatívnym organizáciám na pomoc ľuďom postihnutých vojnou na Ukrajine. Pani Camila Garbutt z mimovládnej organizácie Člověk v tísni prevzala symbolický šek pre ich fond SOS Ukrajina. Pani Natal Fryz a pani Ludmila Čiževská (pres videolink) z Českého Národního Výboru Ukrajiny hovorili o ťažkej situácií českých Ukrajincov a prevzalisymbolický šek na ich podporu. Akcie sa zúčastnila aj pani Olesya Khromeychuk z Ukrajinského Inštitútu v Londýne a poďakovala všetkým za podporu Ukrajiny.

Predalo sa 129 umeleckých diel, 13 publikácií od 25 popredných českých a slovenských umelcov, taktiež 20 prác od detí a amatérskych účastníkov výtvarných workshopov Okénka.

Viac ako 100 ľudí sa zúčastnilo dražby online pred konaním výstavy ako aj dražby počas samotnej výstavy.

Výstavu 22. mája navštívilo 200 ľudí a bohatý program pre deti i dospelých bavil až do neskorých hodín. 

Štyria umelci pripravili dielne pre deti i dospelých záujemcov:

 -Ilustrátor slávnych anglických čítaniek Biff, Chip a Kipper českého pôvodu Alex Brychta ukázal deťom, ako svoje ilustrácie tvorí. 

– grafik a autor knihy Alfabeta Patrik Antczak vytvoril s deťmi vlastný dizajn z papiera.

– maliarka Zuzana Lukáčová viedla deti pri kreslení lúk a kvetín 

– sochárka a keramička Šárka Radová pomáhala deťom navrhovať sochy.

Všetci návštevníci mali skvelú príležitosť stretnúť sa s niektorými umelcami, ktorí svoje diela do dražby darovali. Okrem Patrika Antczaka, Alexa Brychtu, Zuzany Lukáčovej a Šárky Radovej boli tiež na výstave prítomní maliar Marek Dutka, ilustrátorka Veruška Bobeková, kurátorka moderného umenia zo Slovenskej Národnej Galérie Katarína Bajcurová a spoluorganizátorky akcie výtvarníčka Lucia Húsková a Tereza Bušková. 

Všetci sa tiež zúčastnili debaty o úlohe a postavení umelcov a o stave českého a slovenského umenia a ilustrácií. Prítomných bolo mnoho detí a účastníkov predošlých online workshopov, ktorí taktiež darovali svoje práce do dražby. Niektorí pricestovali z takých ďiaľok ako Dublin alebo Mníchov. 

Veľkým potešením bolo vystúpenie popredného českého jazzového klaviristu Daniela Bulatkina a londýnskeho saxofonistu Toma Smitha na debutovom koncerte v Londýne z ich pripravovaného albumu Drifter Days. Polovicu výťažku predaja zo svojho albumu venovali Ukrajinskému Fondu.

Na záver konania akcie mala výtvarníčka Tereza Bušková premiéru projekcie svojho umeleckého filmu Hidden Mothers.

Ďakujeme všetkým umelcom, ich rodinám, galériám, deťom a účastníkom výtvarných dielní Okénka ako aj našim sponzorom, inštitúciám, organizáciám a jednotlivcom, ktorí túto akciu podporili a pomohli ju zorganizovať.

Ďakujeme tiež všetkým zúčastneným.

Viac informácií na www.okenko.ukinfo@okenko.uk, Jana Nahodilová, 0044 7960 018346