Pri príležitosti 275. výročia narodenia Mórica Beňovského a 235. výročia jeho smrti je v Maďarsku vyhlásený rok 2021 za pamätný rok, počas ktorého sa uskutočňujú medzinárodné vedecké stretnutia. Život a činnosť tejto mimoriadne dôležitej historickej osobnosti bola predmetom vedeckej konferencie, ktorá niesla názov Jubilejný večer Mórica Beňovského. Pamätný večer sa konal vo štvrtok 28. októbra 2021 z iniciatívy veľvyslanca SR v Maďarsku Pavla Hamžíka v priestoroch Slovenského Inštitútu v Budapešti. Na organizácií sa spolupodieľal aj Slovenský Inštitút v Budapešti a Združenie Mórica Beňovského na Slovensku. Informáciu priniesol portál týždenníka Slovákov v Maďarsku Ľudové noviny luno.hu.
Jubilejnú konferenciu otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu v Budapešti Ildikó Siposová, ktorá vo svojom príhovore zdôraznila, že napriek tomu, že osobnosť Mórica Beňovského má mimoriadne dôležité postavenie v dejinách oboch krajín, historici dokážu spolupracovať, o čom svedčí aj realizácia jubilejnej konferencie.
Známa postava slovensko-maďarskej histórie gróf Móric Beňovský bol dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, kolonizátor, spisovateľ, „kráľ“ Madagaskaru, plukovník francúzskej armády, veliteľ poľskej armády a rakúsky vojak. Osoba Beňovského je často spojená s prívlastkom prvý. Počas svojho života dosiahol prvenstvo v mimoriadne širokej sfére. Bol nielen prvý Európan, ktorý sa plavil v severnom Pacifiku, ale aj prvý Slovák, ktorý navštívil štyri kontinenty, prvý človek, ktorý preskúmal Ostrov svätého Vavrinca, prvý „kráľ“ zjednoteného Madagaskaru, prvý slovenský autor celosvetového bestselleru, prvý Slovák, ktorý zasiahol do vývoja väčšieho počtu krajín.
(dč)
Foto: autorka, archív