Návštevníci 55. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve, ktorý sa konal 8. až 10. júla 2022, mohli opäť spoznať tradície, život aj chute krajanských komunít v areáli 7. Krajanského dvora, ktoré je už známym lákadlom pre milovníkov kultúry a gastronómie Dolnej zeme aj autochtónnych slovenských komunít. Tento rok sa na ňom prezentovalo 10 slovenských spolkov z Maďarska, Chorvátska, Srbska, Rumunska a Ukrajiny. Vrchol krajanského programu – hudobno-tanečné vystúpenie slovenských folklórnych súborov zo zahraničia v réžii Vlastimila Fabišíka vytvorilo ďalších 8 početných súborov všetkých vekových kategórií.

Krajanská nedeľa – vystúpenie slovenských ľudových súborov zo zahraničia, je súčasťou Folklórnych slávností pod Poľanou už 47-krát od roku 1974, pred ôsmimi rokmi sa zahraniční Slováci prezentovali prvýkrát aj na Dolnozemskom dvore, ktorý po prvom ročníku v roku 2014 dostal pomenovanie Krajanský dvor. Ten je priestorom na prezentáciu kulinárskej, remeselnej aj kultúrnej činnosti krajanov a ich spolkov, ktorú môžu priamo na mieste podporiť návštevníci detvianskych slávností.

Najväčším lákadlom boli tradičné špeciality krajanov od čerstvej sármy – paprikovej mäsovej pochúťky v kapustnom liste, cez množstvo koláčov a sladkého pečiva, po typické klobásy z Maďarska, Srbska a Rumunska alebo ryby z prímorskej Rijeky. Výnimočnú novinku zabezpečili nováčikovia na Krajanskom dvore – zástupcovia Matice slovenskej z chorvátskeho Osijeku, návštevníkom ponúkali pivo a radlery miestneho pivovaru, ktorého zakladateľom je hrdý chorvátsky Slovák. Nechýbali ani prezentácie tvorivej práce – výšivky a textilné práce, čipky, mydielka, obrázky aj medovníčky. O fundovanú ukážku tradičných remesiel sa v priestore Humna postarala Katarína Király a Marijan Pavlov výstavou Remeslo v živote krajanov. O kultúrny program na pódiu sa postarala Milina Sklabinski, ktorá návštevníkom predstavila jednotlivé komunity aj najväčšie zaujímavosti Krajanského dvora. Jeho súčasťou bola aj menšia spomienková výstava fotografií a textov opisujúcich atmosféru minulých ročníkov od bývalého hovorcu ÚSŽZ, zosnulého Ľudovíta Pomichala, ktorý sa významne podieľal na tvorbe a moderovaní Krajanského dvora. Tento rok Krajanský dvor navštívil minister hospodárstva SR Richard Sulík, bývalý predseda ÚSŽZ Igor Furdík, ktorý stojí aj za myšlienkou Krajanského dvora, do areálu zavítala taktiež krajanská delegácia z USA na čele s Helene Cincebeaux, predsedníčkou Slovak Heritage and Folklore Society International. Milým prekvapením bola návšteva detí z detského krajanského tábora na Slovensku, ktoré sa vracali domov do Chorvátska. Táborníci si pre návštevníkov prichystali prezentáciu slovenských piesní.

Heslo „Remeslo má zlaté dno“ sa nieslo i vrcholom folklórnych slávností, ktoré patrí už tradične krajanských ľudovým súborom. Tento rok sa na ňom prezentovali: FS Nádej z Paríža, FS V šírom poli Hruška z Kovačice, FS Ďatelinka z Varzaľa v Rumunsku, FS Šmykňa z Ostravy, FS Lipka z Rumunska, FS Dolina z Poľska, FS Kultúrno-osvetového spolku Jednota z Hložian v Srbsku a Tanenčný súbor Tešedík z Maďarska. Diváci na hlavnom amfiteátri sledovali remeselnú atmosféru z krajanského sveta – výrobu metiel, obuvníkov, kožušníkov, mlynárov, kováčov a iných, aj symbolický trh, kde si za spevu a tanca krajania vymieňali svoje výrobky. Tvorcami programu boli Vlastimil Fabišík, Marijan Pavlov, Katarína Király, Dominik Rabatín, Peter Čekan, Michal Jurko, Ondřej Drahotský, Lucia Holodňáková, Martin Kopor, Rastislav Zornjan a Jan Vrbka.

 

Vypočujte si rozhlasové relácie Ingrid Slaninkovej o Krajanskom dvore a Krajanskej nedeli v archíve Rádia Slovensko International:
Krajanský dvor
Krajanská nedeľa – Remeslo má zlaté dno

 

Foto: ÚSŽZ