Stručne by sa v noticke či recenzii ku knihe, ktorá vychádza dvojjazyčne (v slovenskom a anglickom jazyku), dalo v obsahu mnohé pochváliť, ale sa akiste v reflexii aj kriticky dotknúť. Keďže to však nie je našim úmyslom a ani zmyslom prezentácie a uvedenia knihy Super Slováci / Super Slovaks do povedomia potenciálnych čitateľov na Slovensku, najmä však v zahraničí,  využívame na to efekt tak kýženej vzájomnej podpory, všímavosti  a žičlivosti našich krajanov vo svete navzájom medzi sebou. Aktuálne sa tak v tomto stále žiadanejšom kontakte, napĺňajúceho aj parametre lepšieho vzájomného poznania, prejavil týždenník Slovákov v Maďarsku Ľudové noviny. Tie sa totiž nie štandardným, ale chvályhodným autorským vkladom Atilu Rusnáka podujali nekonvenčným spôsobom spropagovať novú knihu z tzv. galérie slovenských osobností. S láskavým dovolením autora i týždenníka Ľudové noviny približujeme text a s ním i vedomosť o novej zaujímavej publikácii aj ďalším našim krajanom.

Tradičný model vydávania kníh sa obrátil hore nohami. Autori predtým, ako ich pustia do tlače, rozhodnú sa predstaviť publikáciu v kampani, ktorá má presne stanovenú dĺžku trvania a cieľovú sumu, nevyhnutnú na realizáciu projektu. Keď sa nájde dostatok podporovateľov, tak sa produkt vydá. Až potom si ju čitatelia môžu zakúpiť v e-shopoch alebo v kníhkupectvách. Podobne ako to bolo v prípade Daniela Heviera a jeho Školy pre tvoju budúcnosť – Nauč sa učiť sa pre seba aj autori bilingválnej knihy Super Slováci si vybrali crowdfundingové  (kolektívne financovanie)  vydavateľstvo, aby získali dostatok finančných náhrad na realizáciu projektu.

„Skutočnú veľkosť krajiny nezmeriate v kilometroch, nevyvážite ju zlatom a ani ju nesčítate počtom mrakodrapov. O tom, či je krajina skutočne veľká, vypovedajú ľudia. Takí, ktorí si idú za svojím snom a prekonávajú predsudky. No a práve o nich sa dočítate v bilingválnej knihe Super Slováci/Super Slovaks. Rozpovie vám príbehy o 50-tich Slovákoch, ktorí formovali dejiny Slovenska. Niektorí z nich dokonca zmenili svet,“ propaguje kolektív autorov svoje dielo. Slovenka, ktorá vyrastala v Kanade Zuzana Palovic, Seničanka Gabriela Beregházyová, ktorá sa rozhodla žiť v zahraničí, a Brit žijúci na Slovensku, dejepisár David Keys do svojej chystanej publikácie pozbierali 50 krátkych príbehov o Slovákoch a Slovenkách, ktorí formovali dejiny Slovenska.

Nejde však o čisto dejepisnú knihu, čitateľ v nej okrem literátov, politikov a historických osobností nájde vedcov, športovcov, politikov, ľudí zo sveta show, ale aj biznisu. Čitateľ sa teda dozvie i o tom, ktorý Slovák zmenil chod druhej svetovej vojny, postavil prvý mrakodrap v Ázii alebo objavil kométu. Na konci každého príbehu je otázka na zamyslenie, ktorá môže podnecovať k zaujímavým rozhovorom.

(ar)

VIAC SA DOZVIETE NA:  ezopo.sk

 

Ak sme spomínali nezištnú spoluprácu našich krajanov v zahraničí, potom je možné oceniť aj aktivity SLOVENSKO-AMERICKÉHO KULTÚRNEHO CENTRA V NEW YORKU, ktoré aj vďaka Zuzane Palovičovej a Gabriele Beregházyovej sprostredkúva pozitívne počiny slovenských komunít v západnej Európe, na severoamerickom kontinente, ako aj na Slovensku. Pozoruhodne tak spája vlastne všetkých Slovákov vo svete. Aktuálne je tomu tak aj vďaka projektu publikácie SUPER SLOVÁCI / SUPER SLOVAKS.

DO VAŠEJ POZORNOSTI:

The Slovak-American Cultural Center, in partnership with Global Slovakia, invites you to the book launch of Super Slovaks / Super Slováci. Join Dr. Zuzana Palovic and Dr. Gabriela Bereghazyova as they discuss their latest book which features stories of 50 exceptional Slovaks who remind us of Slovakia’s long and dramatic history and inspire to dream, live and achieve big.

Tuesday, April 27th
6:00-7:00 pm EDT via Zoom

To participate, click here.