Takúto skvelú kombináciu si už po druhýkrát mohli vychutnať návštevníci mlynárskych slávností v Belgicku vo flámskom mestečku Pulderbos. Slovenský folklórny súbor v Belgicku s veľavravným názvom Akodoma sa predstavil v polovičke septembra belgickému publiku tradičného mlynárskeho festivalu pod holým nebom na slnkom zaliatom pódiu – a s kulisou starobylého veterného mlyna v pozadí.

Slovenský folklór si po prvom vystúpení na tomto podujatí v roku 2019 našiel medzi početnými návštevníkmi veľa fanúšikov, ktorí si však v dôsledku pandémie museli na druhý diel počkať oveľa dlhšie, ako predpokladali. Po pásme stredoslovenských tancov v roku 2019 sa tentoraz súbor Akodoma predstavil folklórom z Podpoľania a východného Slovenska. Tance z rôznych regiónov oddelila hudobná vsuvka, ktorú zabezpečila slovenská ľudová kapela z Ghentu pod vedením Ota Bundu.

Detvianske číslo otvorila vtipná prekáračka v podaní sólistov súboru Veroniky Korčekovej a Ivana Magnu, v ktorej si dôležitú úlohu zahrali aj valaška a cepy, nástroje v týchto belgických končinách neznáme pri práci a už vôbec nie pri tanci. V druhej polovici tanca sa k nim pridal aj zvyšok súboru, všetci v krásnych ručne vyšívaných opleckách a plisovaných sukniach, ktoré zaslúžene vzbudili obdiv divákov. Nemenej krásne kroje potom tanečníci predstavili aj v pásme tancov zo šarišských Fintíc, rusínskej Kamienky a Habury.

Súbor vznikol len v roku 2018, ale vďaka usilovnej práci zakladateľky Daniely Sekáčovej a umeleckej vedúcej Tatiany Mrážikovej sa neustále posúva ďalej, pravidelne nacvičuje nové choreografie a pripravuje nové vystúpenia pre belgické aj medzinárodné publikum. Medzi členmi sú bývalí tanečníci aj úplní začiatočníci,

Slováci žijúci v Belgicku či dokonca Holandsku, aj slovenskí experti, ktorí pracujú v inštitúciách EÚ. Ako to už býva, aj v tomto súbore tancujú výraznú presilovku dievčatá a súbor sústavne hľadá mužských tanečníkov – aj v týchto dňoch organizuje nábor. A, mimochodom, aj ďalšie intenzívne sústredenie, na ktoré si prizve aj skúseného tanečného pedagóga slovenských tancov.

Pandémia pred rokom zastavila mnohé plány a odsúvala naplánované vystúpenia ešte aj začiatkom tohto roka, ale súbor usilovne pracoval ďalej, pravidelné nácviky sa presunuli na Zoom a v medzičase pod dohľadom súborovej krojárky Zuzany Krell Laluhovej vznikla úctyhodná krojovňa. Základ tvoria nádherné vyšívané kápky, oplecká, lajblíky, zástery, vesty, rajtky aj modrotlačové sukne, ktoré si pamätajú ešte začiatok minulého storočia. Tie potom umne dopĺňajú nové krojové súčiastky zhotovené buď výrobcami na Slovensku alebo priamo šikovnými členkami súboru.

Samotné fungovanie súboru, ani jeho krásne krojové vybavenie by, samozrejme, nebolo možné bez finančnej podpory z dotačného systému Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, za ktorú sú súboristi veľmi vďační. Život sa ešte stále nedostal späť do predpandemického módu, preto je teraz ťažké plánovať ďalšie vystúpenia, ale šťastie praje pripraveným – čo v tomto prípade znamená, že nácviky bežia ďalej a keď to situácia umožní a príde ponuka na vystúpenie, „Akodomáci“ sú pripravení.

www.akodoma.be