Laureátka Katje Kuricovej z Josipovca Punitovského: Pani, učiteľka, kedy pôjdeme na Slovensko? – opýtala sa ma ôsmačka Katja prednedávnom. V spýtavom pohľade bola túžba, ale aj smútok z odpovede, ktorej sa obávala. Katja je ôsmačka na ZŠ Josipa Kozarca v Josipovci Punitovskom a v roku 2020 získala ocenenie v celoslovenskej literárnej súťaži Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko. Mali sme vycestovať na slávnostné vyhodnotenie v Nových Zámkoch a niekoľkodňový poznávací pobyt na Slovensku a odvtedy mi Katja často kladie túto otázku.

Prešiel už rok, ale na Slovensko sme nevycestovali. Pandémia, ktorá prekazila mnohé plány a sny, prekazila aj našu  veľkú túžbu – vycestovať na Slovensko a pobudnúť tam zopár dní, na poznávacích výletoch, s novými priateľmi…

Vo štvrtok, 22. apríla 2021, do našej školy však prišla milá návšteva –  riaditeľka SKC v Našiciach Sandra Kraljová Vukšićová. Priniesla Katji odmenu, ktorú si vyslúžila – diplom a krásne dary od Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V novom normálnom, odmenení žiaci necestujú po svoju odmenu do krajiny pod Tatrami, teraz im odmena prichádza poštou. Ďakujeme Úradu za krásne knižné dary, aj pani Sandre, že ich osobne našej Katji priniesla. Okrem nádherných kníh dostala žiačka od ÚSŽZ aj poukážky v hodnote 15 eur na nákup na Slovensku, platné až do konca roku 2022.

V týchto pohnutých časoch takýto dar má osobitný význam a symboliku. Poukážky vnímame ako sľubnú nádej, že sa do toho času situácia s pandémiou zmení a že na často kladenú Katjinu otázku budem vedieť odpovedať tak, aby som ju nezarmútila. Srdečne ďakujeme Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí za ocenenie, za krásne knižné dary a za svetielka nádeje.

Mario Marošević sa poďakoval za cenu týmito slovami:

Veľmi ma potešila táto cena a som veľmi povďačný a poctený, že ste si všimli a ocenili moju prácu. Knižky, ktoré som dostal, sa mi veľmi páčia. Keď som otvoril knihu Františeka Rojčeka Neuveriteľné dobrodružstvá uja Fera, a zrovna na kapitole Futbalový zápas, hneď som vedel vysvetliť mojej matke, čo predstavujú nakreslené obrázky o futbale. Ja som totiž vášnivý  futbalista a všetko o tomto športe ma zaujíma. V mojej škole som písal slohy na rôzne témy, ale sloh o mojej slovenčine mi bolo akosi najmilšie písať, a preto sa aj teším a dúfam na skorú návštevu Slovenska s mojou rodinou. 

Na snímkach vo fotogalérii:

  1. Riaditeľka SKC Sandra Kraljová Vukšićová, Katja Kuricová, riaditeľ ZŠ Josipa Kozaraca v Josipovci Punitovskom Darko Ocvirk, učiteľka slovenského jazyka a kultúry Boženka Dasovićová. (zároveň na titulnej fotografii).
  2. Riaditeľka SKC v Našiciach Sandra Kraljová Vukšicová, Mario Marošević a učiteľka slovenského jazky a kultúry Ana Maroševićová.