Slováci v Starej Pazove si pripomenuli 250. výročie od príchodu prvých slovenských rodín do tejto osady. Slávnostný program pri tejto príležitosti sa uskutočnil v sobotu 2. októbra 2021 v divadelnej sieni. Udalosť približuje na portáli Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov Anna Simonović. S vďakou za láskavosť autorke, portálu významnej slovenskej inštitúcie, ako aj Anne Francistyovej z týždenníka Hlas ľudu, že reportáž z výnimočného podujatia jedného z kľúčových prostredí vojvodinských Slovákov môžeme sprostredkovať aj ďalším krajanom vo svete, publikujeme ju aj v médiách ÚSŽZ.
Výročie príchodu Slovákov do tohto prostredia bolo vlani, oslavy sa mali uskutočniť v máji, avšak z epidemiologických dôvodov boli odročené na jeseň, ale sa z tých istých dôvodov neuskutočnili ani vtedy. Slávnostný program k 250. výročiu príchodu Slovákov na tieto priestory sa napokon uskutočnil v sobotu 2. októbra 2021 v divadelnej sieni. Začal sa hymnami Republiky Srbsko a Slovenskej republiky v prednese zboru Tília pod vedením Anny Đurđevićovej. Následne bol premietnutý krátky dokumentárny film, v ktorom o minulosti hovoril historik Jaroslav Miklovic a o významných osobnostiach Starej Pazovy archivárka Katarína Verešová.
V rámci slávnostných príhovorov prítomných najprv pozdravil Đorđe Radinović, predseda Obce Stará Pazova, ktorý zagratuloval k výročiu a poďakoval sa ľudom, ktorí zachovávajú a pestujú svoju kultúru a tradíciu v multietnickom prostredí, v ktorom dobre spolunažívajú s ostatnými národmi. Potom sa prihovorila Natália Hrnčiarová, konzulka Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Belehrade, ktorá zaželala, aby sa Slováci aj ďalej držali spolu, podporovali sa a v duchu tolerancie zotrvali v tomto prostredí. Nadčasovými veršami básnika o príchode Slovákov na toto územie začala príhovor Libuška Lakatošová, predsedníčka NRSNM a SKUS hrdinu Janka Čmelíka, ktorá v pokračovaní podotkla, že si so sebou naši predkovia priniesli to najvzácnejšie – tradičnú kultúru a túžbu po vzdelaní a viere. Svojou usilovnosťou a poctivosťou si vydobyli čestné miesto v multikultúrnom a multikonfesionálom prostredí, poznamenala Lakatošová. Osobitne boli privítaní Jaroslav Javorník, biskup SEAVC v Srbsku, Branislav Kulík, predseda Matice slovenskej v Srbsku, tiež členovia NRSNM, predstavitelia MOMS-ov, riaditelia inštitúcií, spolkov, združení.
V kultúrno-umeleckej časti programu početní ochotníci na javisku priblížili divákom minulosť a súčasnosť Starej Pazovy. Branislav Kováč zahral na fujare a Folklórny súbor Klasy, ženská spevácka skupina a herec Zdenko Kožík divadelnou etudou priblížili príchod Slovákov do Starej Pazovy. Choreografiou Nechceu som v Pazove vojakom biti, Folklórny súbor Klasy poukázal na vojenskú hranicu, ktorá tu kedysi bola. Úryvkom z predstavenia Tamo daleko na motívy VHV drámy Milica Nikoličová v réžii Miroslava Benku v podaní Heleny Popovej – Lazićovej a Alexandra Baku oživili život počas Veľkej vojny.
Detský folklórny súbor SKUS hrdinu Janka Čmelíka svojou hravosťou v choreografii prezradil, že pestuje tradičné tance. Krásu pazovskej ľudovej piesne na javisko priniesol Boris Babík za sprievodu Juraja Súdiho st. a Jaroslava Vršková Opavská okrem krásneho spevu na javisku prezentovala aj pazovský kroj. Klasickú hudbu priblížili divákom mladé hudobné nádeje Anna Havranová na gitare, Marína Domoniová na flaute a Igor Havran na husliach.
Vzhľadom na skutočnosť, že prvé slovenské rodiny do Starej Pazovy pred 250. rokmi prišli zo Selenče, tak na záver programu vystúpili práve hostia zo Selenče. S vlastným repertoárom sa predstavil Orchestrík Základnej školy Jána Kollára, ktorý sprevádzal aj sólistu Patrika Jochu a svojho vedúceho – Dr. Juraja Súdiho. Bodkou na slávnostnom programe bola autorská pieseň Juraja Súdiho Domov, ktorá dojala všetkých prítomných.
ANNA SIMONOVIĆ
FOTO: ANNA FRANCISTYOVÁ (Hlas ľudu) a autorka