Od začiatku roka 2022 stihli slovenské vzdelávacie centrá v zahraničí množstvo aktivít pre krajanské deti. Niektoré školy ostávajú kvôli pandémii ešte stále v online podobe, iné už rozbehli spoločné hry aj naživo, ktorými sa môžete inšpirovať v najnovšom vydaní časopisu Ceruziek vo svete. Jarmila Buchová, šéfredaktorka Ceruziek vo svete a predsedníčka ISEIA – Medzinárodného inštitútu a asociácie slovenských vzdelávacích centier, nám predstavila najnovšie číslo, na ktorom sa podieľali deti a učitelia z celého sveta.


Milí priatelia slovenčiny vo svete,

máme za sebou prvý štvrťrok 2022. Štvrťrok plný neistoty, strachu a smutných správ. V mnohých krajinách prebiehalo vyučovanie z dôvodu hygienických opatrení v dôsledku Covidu dlhé týždne opäť online. Osobný kontakt s deťmi a so slovenčinou bol obmedzený. K výraznému zhoršeniu celosvetového pokoja prispela vojna na Ukrajine. V rámci pomoci rodinám z Ukrajiny sa v centrách organizovali finančné a vecné zbierky. Každý pomáha, ako vie.

Napriek tejto zložitej situácii sme pre vás pripravili jarné číslo nášho časopisu. Pri jeho písaní pomáhali deti a pani učiteľky slovenčiny zo slovenských vzdelávacích centier a škôl vo svete. Reportáže nám poslali pani učiteľky a slovenské deti z Anglicka, Chorvátska, Francúzska, Nemecka, Talianska a aj spoza oceánu – z Austrálie, Ameriky a Kanady.

V tomto čísle nájdete reportáže o akciách slovenských centier a škôl vo svete k témam Fašiangy Turíce, Marec mesiac knihy a prípravy na Veľkú noc.

Časopis si môžeš prelistovať: https://issuu.com/slovencinaiseia/docs/ceruzky_vo_svete_1-2022

V spolupráci s centrami pripravila ISEIA niekoľko súťaží, napr. Deň včiel, Deň Slnka. V časopise nájdete linky na pracovné listy k téme Morena a k projektu Knihy. Zapojte sa do projektu MUZA, podmienky a termíny k jednotlivým festivalom a súťažiam v projekte ISEIA MUZA 2022 nájdete na našich webových stránkach: https://www.iseia.eu/sutaze

Pri čítaní časopisu, pri riešení úloh a počúvaní rozhovorov vám prajem veľa zábavy!

Jarmila Buchová,
šéfredaktorka časopisu Ceruzky vo svete

 

Archív a časopis na stiahnutie: https://ceruzkyvosvete.iseia.eu/