Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v utorok 25. mája 2021 konalo v poradí 9. zasadnutie Rady vlády Slovenskej republiky pre krajanské otázky, ktorá je poradným a konzultačným orgánom vlády SR v oblasti vzťahov so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Zasadnutie Rady vlády otvoril z pozície predsedu minister Ivan Korčok. Spolu so štátnymi tajomníkmi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, Ministerstva kultúry, Ministerstva vnútra, Ministerstva financií Slovenskej republiky a predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí rokovali o rozdelení dotácií na krajanské aktivity a infraštruktúrne projekty krajanov v roku 2021 a o aktuálnom stave vydávania osvedčení Slovákov žijúcich v zahraničí.

„Rada vlády pre krajanské otázky bude aj počas tejto vlády rozvíjať vzťahy s tradičnou komunitou Slovákov, ktorí našli svoju vlasť v zahraničí v minulom storočí. Musíme sa však zamerať na novú slovenskú diaspóru, teda na tých krajanov, ktorí zo Slovenska odišli po roku 1989. Je v našom záujme posilňovať vzťahy so Slovákmi žijúcimi v zahraničí a využiť ich potenciál pre rozvoj našej krajiny,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Súčasťou zasadnutia bola aj prezentácia hlavných cieľov a aktuálneho stavu prípravy novej Koncepcie štátnej politiky SR vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí na roky 2021-2025, o ktorej informoval Milan Ján Pilip, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Rada vlády pre krajanské otázky prijala odporúčanie pre vládu Slovenskej republiky schváliť uvedenú koncepciu.

 

Na snímkach vo fotogalérii:

Rokovanie členov Rady vlády Slovenskej republiky pre krajanské otázky na pôde MZVaEZ SR.

ZDROJ: mzv.sk