Október klope na dvere a s ním aj Kovačický október. Po 55 rokoch sa toto významné kovačické podujatie prvý raz bude diať bez účasti Alžbety Čížíkovej. Ako zvestuje na portáli KULPIN.NET jeho zriaďovateľka a šéfredaktorka Katarína Pucovská, pani Alžbeta Čížiková, jedna z legiend celej éry kovačických naivistov, sa v stredu 29. septembra 2021 vo veku 85 rokov pobrala do večnosti.

„Keď maľujem, všetky moje trápenia zostávajú bokom a vtedy svoje pocity ukladám do obrazov,“ takto sa nám spovedala insitná maliarka Alžbeta Čížiková pri oslave jej osemdesiatin – spomína Katarína Pucovská. Maľbami sa pani Čížiková spovedala takmer 70 rokov.

Alžbeta Čížiková sa narodila 7. apríla 1936 v Kovačici a patrila do prvej generácie insitných maliarov v Juhoslávii. Bola medzi zakladateľmi Galérie insitného umenia v Kovačici. Maľovala od roku 1954 a ako 18-ročná sa stala prvou maliarkou kovačickej insitnej školy. Okrem vysokej umeleckej hodnoty, jej maľby sú aj svedkami jednej doby a majú teda aj etnografický význam. Spomienky z detstva a dávnejšej minulosti zobrazila verne a najčastejšie do najdrobnejších detailov. Z jej obrazov a rurálnych motívov vanie idylický pokoj… Napísali sme to na tejto stránke pred niekoľkými mesiacmi k jej 85. narodeninám, kde sú zverejnené aj viaceré jej obrazy, čo si možno pozrieť TU: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/11215-85-narodeniny-alzbety-cizikovej

„Alžbeta Čížiková v rodnom meste ukončila základnú a strednú školu, kde neskôr pracovala ako úradníčka. Maľovať začala v päťdesiatych rokoch 20. storočia keď mala 17 rokov. Členkou výtvarnej sekcie v rámci Kultúrno- osvetového spolku Pokrok sa stala v roku 1954. Bola prvou ženou ktorá vystavovala v Kovačici. Chcela študovať výtvarné umenie, ale nemala na to prostriedky. Alžbetiným učiteľom bol Martin Jonáš, od ktorého sa učila maliarske techniky, ako pripraviť plátno, prácu s olejovými farbami a iné. Avšak, keď ide o spôsob maľovania, bližší jej bol štýl jej príbuzného Martina Palušku. S manželom Dejanom mala dvoch synov Želimíra a Dušana. Po narodení detí sa venovala rodine a potom znova v roku 1965 začala maľovať. Odvtedy maľovala neprestajne a a od roku 1966 pravidelne vystavovala v rámci podujatí Kovačický október.

Na jej obraze je dedina taká, aká bola v jej detstve a mladosti. Okrem olejomalieb Alžbeta Čížiková sa venovala aj grafike, akvarelu a pastelu. Namaľovala približne 2000 obrazov. Mala 66 samostatných výstav. Za svoju tvorivú prácu dostala početné ceny a ocenenia na rôznych výstavách doma a v zahraničí. Bola horlivou matičiarkou a štedro podporovala matičné podujatia. MOMS Kovačica jej udelil uznanie Čestný člen a taktiež aj MSS jej roku 2009 udelila toto vysoké uznanie.

Pani Alžbeta Čížiková skonala 29. septembra 2021. Posledná rozlúčka s ňou  bude na kovačickom cintoríne vo štvrtok 30. septembra o 16.00 h. Česť jej pamiatke!“ – napísal v mene MOMS Kovačica Pavel Baláž.

Zomrela, no jej obrazy budú žiť a živí ju v srdciach ponesú!

Česť jej pamiatke!

 

KATARÍNA PUCOVSKÁ, kulpin.net

FOTO: MARTIN PUCOVSKÝ, kulpin.net