Predseda ÚSŽZ Milan Ján Pilip pri príležitosti 220. výročia založenia Kovačice a 70. výročia prvej spoločnej výstavy kovačických insitných maliarov udelil Medailu ÚSŽZ Galérii insitného umenia v Kovačici.

Pod názvom Kovačica – 220. ročná si v dňoch 14. – 15. mája 2022 domáci kovačičania a ich hostia pripomenuli historický dátum 15. mája v roku 1802, keď si Slováci, ktorí sa po povodniach v Bardáni a nezhodách so zemepánom v Ečke založili novú obec na kovačickej pustatine. Slováci, ktorí sa dostali do Kovačice sekundárnou, resp. terciálnou migráciou, pochádzajú z Novohradskej, Peštianskej a Nitrianskej stolice, niekoľko rodín zo Zvolenskej stolice, zo Zadunajska, z Békéšskej stolice. Potomkovia týchto prisťahovalcov si aj po vyše dvoch storočiach odlúčenia a rôznych historických výzvach zachovali rodnú slovenčinu a slovenské tradície, a tak sa na ich počesť v tento víkend konal rad veľkolepých podujatí.

Predseda ÚSŽZ sa zúčastnil Slávnostnej akadémie, ktorá sa konala v kovačickom Dome kultúry, v rámci ktorej zazneli priliehavé príhovory. Prítomných privítali organizátori osláv – predseda Miestneho spoločenstva Kovačica Adam Jonáš a predseda Okresu Kovačica Jaroslav Hrubík, následne k výročiu gratulovali prednostka Juhobanátskeho obvodu Marína Toman, Veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku J.E. Fedor Rosocha a predseda ÚSŽZ Milan Ján Pilip. Pri tejto príležitosti bola udelená medaila ÚSŽZ Galérii insitného umenia v Kovačici, ktorú z rúk predsedu prebrala Anna Žolnajová Barcová, riaditeľka galérie. Medailu sprevádza dekrét v ktorom sa uvádza:
Medaila ÚSŽZ sa udeľuje Galérii insitného umenia v Kovačici a všetkým jej bývalým a súčasným členom, ktorí sa pričinili o pozdvihnutie Kovačice na svetoznáme stredisko insitného umenia. Medaila sa udeľuje pri príležitosti osláv 220. výročia založenia Kovačice Slovákmi a pri príležitosti 70. výročia prvej spoločnej výstavy insitných maliarov uskutočnenej v roku 1952.
Nasledovala divadelná inscenácia, ktorú pripravili domáci ochotníci. Námet a réžiu predstavenia mala na starosti Katarína Hitzingerová Mišíková, ktorá na podklade známych historických faktov spracovala obrazy kľúčových udalostí Kovačice a svojráznym spôsobom priblížila všetky zložité historické okamihy, s ktorými sa obyvatelia Kovačice museli vysporiadať a po ktorých sa stávali ešte silnejší a odhodlanejší zachovávať si svojeť.

Na oslavy 220. ročnej Kovačice pricestovalo veľké množstvo hostí, ktorých na námestí očakával jarmok umenia, výstavy obrazov, krojov, kníh a bohatý kultúrno-umelecký program v ktorom vystúpili folklórne súbory z Kovačice ale aj z Vojlovice, Starej Pazovy, Kysáča, Nového Sadu a mnohých ďalších prostredí. Večer sa už na námesti zišiel veľký počet vojvodinských Slovákov, ktorí si prišli vypočuť kapelu Kandráčovci zo Slovenska ako aj koncert domácej skupiny Dúha z Aradáča, ktorá oslavuje 30 rokov činnosti. Skupina Kandráčovci je známa aj vo vojvodinskom prostredí a domácich potešil fakt, že členovia hudobnej skupiny predniesli vlastenecké piesne a piesne s náboženskou tematikou aj v rámci slávnostných bohoslužieb v Evanjelickom kostole v nedeľu 15. mája. V kostole zároveň spievali dva kovačické spevokoly a spevácky zbor, za organového sprievodu organistu Janka Siromu. Skutočný sviatok slova a oslavného spevu sa konal pod vedením domáceho kňaza Martina Bajzu ako aj seniora banátskeho Sladjana Daniela Srdića a vojlovickej farárky Anny Zlochovej. Po slávnostných bohoslužbách sa konala výstava starých cirkevných spisov a biblií, ktoré si zachováva kovačický cirkevný zbor. V tomto chráme aktuálne prebieha rekonštrukcia organu, zároveň pribudnú nové registre a preto domáci odštartovali akciu Adoptuj si píšťalu. Cieľom je pridať tomuto majestátnemu nástroju ďalšiu hodnotu a vylepšiť ho tak, aby v budúcnosti slúžil aj na koncertné vystúpenia.

Predseda ÚSŽZ Milan Ján Pilip si pri tejto návšteve Kovačice pozrel aj Galériu Naiva ArtKult, ktorá sa nachádza v komplexe kovačických galérií insitného umenia a ktorá vďaka podpore z ÚSŽZ vydala monografiu venovanú dielam Zuzany Chalupovej a Martina Jonáša. Na záver sa konalo aj stretnutie so štátnou tajomníčkou Ministerstva pre menšinové práva a spoločenský dialóg Olenou Papugovou v Novom Sade.

Kovačica bude týmto vzácnym jubileom žiť aj ďalší víkend 20. – 22. mája 2022, kedy si návštevníci budú môcť v Spomienkovom dome Martina Jonáša pozrieť film režiséra Miroslava Benku Sny Martina Jonáša, v sobotu sa bude konať futbalový zápas ako aj koncert rockových skupín a v nedeľu sa okrem gastronomickej a športovej ponuky v priebehu dňa vo večerných hodinách uskutoční prehliadka slovenských ľudových piesní pre deti Rozspievané klenoty, v rámci ktorej sa v miestnom Dome kultúry predstavia víťazi všetkých doterajších tridsiatich ročníkov podujatia.

 

Text: Milina Sklabinski
Fotografie: Peter Sitár