V utorok 5. júla 2022 sa v Bratislave konali oslavy Dňa Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré organizoval Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Každoročná oficiálna slávnosť v Bratislave pozostáva okrem ceremónie kladenia vencov aj z kultúrneho programu Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý sa však v období pandémie nemohol uskutočniť. Po 2 rokoch sa však opäť krajania prezentovali pre širokú verejnosť aj na Hviezdoslavovom námestí, kde okrem folklórnych súborov zo 7 rôznych krajín vystúpili aj hviezdy Festivalu slovenskej populárnej hudby Zlatý kľúč zo Srbska a operná speváčka Katarína Kalmárová.

Pamätný Deň Slovákov žijúcich v zahraničí symbolicky pripadá na deň štátneho sviatku sv. Cyrila a Metoda, 5. júla. Oslavuje sa od vzniku Slovenskej republiky a už niekoľko rokov vďaka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a v roku 2000 bol v tento deň v centre Sadu Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke osadený 4,5-tonový monument z červeného mramoru z Tardošského lomu, dar Slovákov z Maďarska. Od toho roku sa tento základný kameň budúceho Pamätníka slovenského vysťahovalectva stal miestom pripomenutia si krajanov žijúcich za hranicami Slovenska. Tohtoročnú tradičnú slávnostnú ceremóniu kladenia kvetov k základnému kameňu budúceho Pamätníka slovenského vysťahovalectva hudobne obohatili členky Matice slovenskej v Rijeke z Chorvátska a Orchester Csibaj banda z Maďarska, publiku sa prihovorili okrem predsedu ÚSŽZ Milana Jána Pilipa taktiež Miroslava Gržinićová (predsedníčka MS Rijeka, Chorvátsko), akademický maliar a grafik Martin Juraj Oscitý (Nemecko); reverend a bývalý gen. tajomník Svetového kongresu Slovákov dr. Dušan Tóth (Toronto, Canada).

Okrem predstaviteľov krajanských združení sa ceremónie zúčastnila taktiež generálna riaditeľka Sekcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka Denisa Koterec Frelichová, poslanec NR SR a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák, poradkyňa premiéra Vlády SR pre krajanské otázky Iveta Galbavá, ale aj predstavitelia slovenských samospráv v zahraničí.

Po dvoch pandemických rokoch sa vrátil aj večerný kultúrny program krajanských umelcov v centre Bratislavy, tentoraz s názvom Slovenského rodu som. V Átriu na Hviezdoslavovom námestí vo večerných hodinách vystúpili slovenskí folkloristi z FS Furmička z Čemera (Maďarsko), Spevácka a tanečná skupina Slovenka (MS Rijeka, Chorvátsko), FS Vinica (Viedeň, Rakúsko), FS Sálašan (Nadlak, Rumunsko), publikum si hneď získal Detský folklórny súbor Sovička z Londýna aj očarujúce interpretky ľudových piesní: Anna Zorňanová-Kulíková zo Srbska, Viktória Godó z Maďarska, Teodora Hírešová z Rumunska v nádherných krojoch zo svojich rodných regiónov, ale i interpreti populárnych piesní Samuel Kováč a Iveta Kováčová, Una Amidžićová, Sabina Trbarová a Zlatko Klinovský zo Srbska a operná speváčka Katarína Kalmárová zo Srbska. Program vznikol v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom ako súčasť Bratislavského kultúrneho leta 2022 a pozvanie naň prijala aj ministerka kultúry SR Natália Milanová. Do publika sa vďaka miestu podujatia v centre Bratislavy okrem fanúšikov krajanskej kultúry pridali aj mnohí náhodní okoloidúci, hľadisko na Hviezdoslavovom námestí a priestor okolo neho zaplnilo vyše 300 ľudí. Prezentácia ľudových piesní a tancov bola popretkávaná recitáciou krajanskej poézie a populárnymi piesňami, vrcholom večera bola interpretácia Piesne o rodnej zemi od všetkých vystupujúcich na čele s opernou speváčkou Katarínou Kalmárovou.

Pozrite si reportáž z podujatia v Rádio Televízii Vojvodina:
https://media.rtv.rs/sk/duhovka/75836

 

Foto: ÚSŽZ