Správa z víkendového pohľadu hrôzy a zajedno aj súcitu s tými, ktorá zvestovala  obrovský požiar v Novej Belej, poľskej prihraničnej oblasti na Spiši (obec leží asi 20 km slovenských hraníc, neďaleko známeho mesta Nowy Targ), nás znepokojila aj na Slovensku. Keď sa totiž v sobotu, 19. júna 2021, v jednej z hospodárskych budov zo zatiaľ nezistených príčin začal šíriť požiar a objavili sa prvé video-zábery a fotografie na sociálnych sieťach, ktoré zdieľala aj Agáta Jendžejčíková, šéfredaktorka časopisu Slovákov v Poľsku ŽIVOT, mysľou sme boli s desiatkami našich krajanov, ktorí veľmi aktívne zveľaďujú slovenskosť v Novej Belej.

Vzniknutý požiar si našťastie nevyžiadal žiadnu obeť, zranených bolo 9 osôb. Jedna zo zranených osôb, po tom ako skočila zo strechy domu, utrpela zranenia chrbtice. Na mieste zasahovalo až 100 hasičských áut a viac ako 500 hasičov. Záchranné a hasiace práce komplikoval fakt, že v Novej Belej je veľká časť domov drevená. Celková plocha, na ktorej bol požiar, presiahla 1 hektár. Ľudia sa v panike snažili pred blížiacim sa ohňom povynášať z domu svoje najcennejšie veci. Ide o obec, v ktorej sa nachádza aj početná slovenská menšina, niektoré zo zasiahnutých domov patria práve na ulici, ktorá bola požiarom postihnutá, aj Slovákom.

Slovenský generálny konzul z Krakova Tomáš Kašaj, ktorý prišiel na miesto, na základe rozhovoru s Ľudomírom Molitorisom, generálnym tajomníkom Spolku Slovákov v Poľsku, ponúkol ako prístrešok pre tieto rodiny aj tzv. Slovenský dom, ktorý slúži ako kultúrna pamiatka. „Sme pripravení všetkými našimi dostupnými prostriedkami pomôcť,“ uviedol Tomáš Kašaj.  Generálny konzul osobne preveril situáciu slovenskej krajanskej menšiny po požiari v Novej Belej. Požiar zasiahol aj domy krajanov, v jednom prípade dom zhorel úplne aj s hospodárskou budovou a zvieratami. Jedna tehotná krajanka bola prevezená z dôvodu šoku do nemocnice. Centrum slovenskej kultúry v Novej Belej zostalo otvorené a ponúknuté pre postihnuté rodiny, zatiaľ však poškodení uprednostňovali ubytovanie u širšej rodiny. O strechu nad hlavou prišlo až okolo 110 osôb.

Na miesto na ďalší deň dorazil aj poľský premiér Mateusz Morawiecki, ktorý prisľúbil finančnú aj materiálnu pomoc pri obnove budov. Okrem neho v Poľsku rozbehli niekoľko dobrovoľných zbierok pre pomoc ľuďom zasiahnutých požiarmi. Niektorí darovali oblečenie, potraviny, či peniaze. Podľa starostky obce Nová Belá Krystyny Wenglarzovej sú materiálno-hospodárske a finančné straty obrovské. Príčiny požiaru, ktorý zasiahol viac ako 40 budov (21 domov a 23 hospodárskych objektov), vyšetrujú príslušné poľské orgány. Poliaci hovoria o jednom z najväčších požiarov v 21. storočí v ich krajine.

Z informácií našich krajanov, Spolku Slovákov v Poľsku a redakcie časopisu ŽIVOT, GK SR v Krakove a poľských médií spracoval ĽP

Foto: Góral Info, Gazeta Krakowska, Wiadomosci Onet

 

KRAJANIA, PRISPEJTE NA DAR SRDCA!

Ústredný výbor Spolku Slovákov v Poľsku vyhlasuje aj menom svojho generálneho tajomníka Ľudomíra Molitorisa v súvislosti s tragédiou požiaru v Novej Belej zbierku – Dar srdca – v prospech krajanov poškodených pri požiari 19. júna 2021. 

Každý, kto chce poškodeným pomôcť, môže prispieť na vyčlenený účet Spolku Slovákov v Poľsku:

BGŻ BNP PARIBAS 59 1600 1462 1836 1842 2000 0007

BIC/SWIFT: PPABPLPK

Účel platby: pre poškodených v Novej Belej

Darcov budeme priebežne zverejňovať na našej internetovej stránke: www.tsp.org.pl v kolónke Dar srdca.