Problematika národnostného života Slovákov na Ukrajine, najmä jej Zakarpatskej časti, s akcentom na vzdelávanie a školstvo, kultúrne aktivity v spolkoch, duchovný život Slovákov na Ukrajine, ako aj komunikáciu našich krajanov v rámci ich súčinnosti v schvaľovacom procese žiadostí o osvedčenie Slovákova žijúceho v zahraničí  – to je iba časť kľúčových tém, ktorým sa počas svojej pracovnej návštevy Užhorodu a ďalších prostredí, v ktorých žijú Slováci na Ukrajine, venoval od pondelka 30. augusta do štvrtka 2. septembra 2021 počas svojej pracovnej návštevy Ukrajiny venoval Milan Ján Pilip, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Podľa informácie sociálnej siete Facebbok v skupine Slováci z Ukrajiny, predseda ÚSŽZ sa v stredu 1. septembra v Centre slovenskej kultúry v Užhorode stretol s predsedami a aktívnymi členmi slovenských spolkov na Ukrajine. Na stretnutí boli prediskutované rôzne otázky, témy a oblasti týkajúce sa situácie, života a výziev slovenskej národnostnej menšiny v krajine nášho východného suseda.

Plodná debata s otvoreným a neformálnym podtextom sa niesla v príjemnej priateľskej atmosfére, z ktorej si účastníci stretnutia odnášajú poznanie utvrdzujúce ich v nádeji na ďalšiu plodnú spoluprácu so Slovenskou republikou.

ZDROJ: FCB Slováci Ukrajiny