Potešujúca informácia prišla z prostredia Slovákov v srbskej Vojvodine. Podpísal sa pod ňu scenárista a režisér Miroslav Benka, iniciátor odvážneho a doteraz nevídaného umeleckého projektu, ktorého ambíciou je v hranom celovečernom filme prezentovať výnimočnú tvorbu jedinečného človeka „z ľudu“ – naivistického maliara a kovačického rodáka Martina Jonáša.  V sobotu 11. decembra 2021 so začiatkom o 20.00 h sa v Divadelnej sále v Starej Pazove uskutoční uzatvorená premiéra filmu SNY MARTINA JONÁŠA za prítomnosti početných účinkujúcich a kolegov.

Doc. M. A. Miroslav Benka  v pozvánke na premiéru uvádza: „S pomocou a vkladom kolegov v Srbsku, ako aj podpory ÚSŽZ, nakrútili sme celovečerný hraný film Sny Martina Jonáša inšpirovaný životom a dielom jedného z najväčších insitných maliarov sveta, Kovačičana, ktorý sa predstavil svojim dielom v 52 krajinách sveta. Umelec po každom návrate domov mal problémy s totalitným komunistickým systémom, ktorému musel odovzdávať účty: kto mu platí medzinárodné cesty, kde bol, s kým sa stretával a o čom hovorili… Do jeho domu, do Kovačice ale so záujmom, zvedavosťou a vášňou zavítali početní politici, významné osobnosti a umelci z celého sveta:  španielsky kráľ Juan Carlos I., herečka Brigitte Bardotová, herci Alain Delon či Steve McQueen, prezident Francúzska Francois Mitterrand, taliansky kameraman Vittorio Storaro, ale napríklad aj posádka kozmickej lode Apolo 11, ktorá prvá pristála na Mesiaci.“

 

TEASER:

https://www.youtube.com/watch?v=Z4aoM3u4YZQ

 

O filmovom projekte Miroslava Benku pred prvou klapkou čítajte na portáli týždenníka Slovákov v Srbsku HLAS ĽUDU:

https://hl.rs/film-o-martinovi-jonasovi-prva-klapka-spadla-v-kovacici/

 

Na titulnej fotografii:

Martin Jonáš, legenda kovačického insitného kumštu vojvodinských Slovákov v Srbsku, v ateliéri vo svojom rodinnom dome v Kovačici.

Na snímkach vo fotogalérii:

1.-2. Z tvorby Martina Jonáša.

3.-10. Zábery z traileru k filmu Sny Martina Jonáša.

11.-13. Fotografie z nakrúcania filmu.

14. Miroslav Benka – kľúčový tvorca filmu Sny Martina Jonáša. Rodák zo Starej Pazovy sa postaral o námet, scenár a réžiu.