Výhercovia žiackej literárnej súťaže medzinárodnou účasťou Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko budú ocenení počas slávnostného vyhodnotenia vo štvrtok 19. mája 2022 v Nových Zámkoch. Záštitu nad podujatím s 30-ročnou tradíciou prebralo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ministerka kultúry SR Natália Milanová a primátor mesta Nové Zámky Otokar Klein.

Cieľom súťaže je rozvíjať systematický a hlbší záujem žiakov o slovenčinu, jej ľubozvučnosť a výrazovú bohatosť, o významné udalosti zo života Slovákov, o významných dejateľov slovenského národa, o kultúrne tradície a súčasné dianie formou slohových prác, pokusov o umelecké vyjadrenie myšlienok v podobe prozaických žánrov a básní. Každý ročník sa nesie v znamení významných výročí inštitúcií, organizácií, spolkov a významných slovenských osobností.

Program podujatia:
8:30       
Prezentácia
9:30        Program pri soche Antona Bernoláka (Hlavné námestie)
10:30      Slávnostné otvorenie (Cisársko-kráľovská historická jazdiareň, Kasárenská ulica)
                 Kultúrny program
                 Vyhodnotenie a odovzdávanie cien
                 Vyhlásenie 31. ročníka súťaže
12:30      Záver a obed

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí pri tejto príležitosti organizuje v dňoch 18. – 22. mája 2022 vlastivedný pobyt na Slovensku pre ocenených žiakov a ich pedagógov slovenčiny. Počas týchto dní sa zúčastnia slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže spojeného s kultúrnym programom, navštívia Múzeum Milana Rastislava Štefánika v Košariskách, Mohylu M. R. Štefánika a Múzeum Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom, Zoologickú záhradu v Bratislave, v prípade časových možností aj filmové alebo divadelné predstavenie.

 

Výhercovia tohto ročníka a krátka informácia o súťaži:
https://www.uszz.sk/vysledky-ziackej-sutaze-preco-mam-rad-slovencinu-preco-mam-rad-slovensko/

Pozvánka na slávnostné celoslovenské vyhlásenie 30. ročníka súťaže:
Pozvánka – vyhodnotenie Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko 2021/2022 (.pdf)